Zagraniczne praktyki młodzieży z Ekonomika

Kolejny raz młodzież z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku wyjechała na praktyki zagraniczne do gościnnego Arcos de Valdevez w Portugalii. Tym razem w ramach projektu „Unlimited Vocational Experience” – „Doświadczenie zawodowe bez granic”. 

 

Grupa 24 uczniów klas trzecich o profilu technik ekonomista mogła stawić czoła nowym wyzwaniom zawodowym pod okiem doświadczonych pracowników firm portugalskich takich jak: ADERE-PG, Camara Municipal de Arcos de Valdevez oraz Ponte da Barca, Epralima czy też ACIAB. Miesięczne praktyki odbywały się we współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą Epralima w terminie od 13 kwietnia do 8 maja 2015 roku.

Opiekę nad uczestnikami projektu oraz ścisły nadzór nad merytoryczną realizacją praktyk przez pierwsze dwa tygodnie sprawowały: Katarzyna Sładczyk – zastępca dyrektora ds praktyk zawodowych oraz Anna Bartoniek-Lewandowska – nauczycielka j. angielskiego, kolejne dwa: p. Maria Uherek – nauczycielka przedmiotów ekonomicznych i p. Maciej Lewandowski – nauczyciel języka angielskiego.

Głównym celem projektu było stworzenie możliwości zdobycia nowych doświadczeń zawodowych w środowisku międzynarodowym, jak i poszerzenie wiedzy z zakresu ekonomii w kraju, który posiada duże doświadczenie w branży ekonomicznej. Uczniowie nabywając nowe umiejętności równocześnie wykorzystywali wiedzę zdobytą podczas nauki w szkole, a także mieli doskonałą okazję do rozwijania umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego zawodowego.

Ponadto uczniowie mieli wiele możliwości do bliższego poznania życia codziennego oraz kultury Portugalii uczestnicząc w licznych wycieczkach kulturowych np. do Porto, Aveiro, Ponte de Lima czy Bragi. Podczas tych wyjazdów w towarzystwie opiekunów portugalskich i polskich, młodzież dowiedziała się wielu ciekawostek na temat przeszłości i teraźniejszości Portugalii.

W trakcie pobytu młodzież spotkała się z Merem Arcos de Valdevez oraz Ponte da Barca.

Czterotygodniowa praktyka naszych uczniów w Portugalii, to nie tylko zdobycie nowej wiedzy, kolejnych doświadczeń, wzbogacenie słownictwa branżowego, ale także to zdobycie międzynarodowych kwalifikacji potwierdzone otrzymaniem Europassa.

Dodatkowym i bardzo znaczącym efektem zagranicznej praktyki, to posiadanie bardzo ważnej karty przetargowej podczas ubiegania się o pracę. Jest to w obecnej rzeczywistości, przy tak dużej konkurencji i oczekiwaniach pracodawców bardzo istotne.

Koordynatorem projektu była pani Marzena Musiolik-Marzec – nauczycielka języka angielskiego.

 

Tekst: ZSEU