Prowincja pozbawiona stereotypów, czyli Warsztaty Humanistyczne w I LO

W I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku już po raz siódmy odbyły się Warsztaty Humanistyczne. Pomysłodawczyniami imprezy są polonistki „Powstańców”: Aleksandra Kotas i Joanna Mikszta. Tegoroczna edycja dotyczyła zagadnienia prowincji.

 

Uczniowie liceum oraz zaproszeni goście mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów dotyczących prowincji i jej znaczeń, a także spróbować swoich sił w konkursie  literackim i fotograficznym. W programie znalazła się również propozycja dla pasjonatów fotografii – mieli oni możliwość wzięcia udziału w warsztatach fotograficznych.  
 
Dwudniowe warsztaty rozpoczął wykład prof. Tadeusza Sławka na temat  prowincji rozumianej jako sposób myślenia. Prowadzący poruszał kwestie niezbędne do zrozumienia dalszych części programu i pokazywał, jak wyzwolić się od postrzegania świata wyłącznie przez pryzmat powszechnych stereotypów. Następnym wykładem było rozważanie dr. hab. Ryszarda Koziołka pt. „Wokulski i Ligia, czyli prowincjusze w wielkich miastach”. Prezentacja, oparta na kreacjach znanych postaci literackich, zapoczątkowała ciekawą dyskusję na temat wartości literatury, jej możliwych interpretacji oraz sposobu czytania i dostrzegania tego, co w tekstach jest najważniejsze. W przerwie między wykładami ogłoszono wyniki konkursów. Laureatkami w konkursie literackim zostały: Dominika Szymanek, Agata Weber i Sandra Pytlik. Nagrody w konkursie fotograficznym zdobyły: Agata Weber, Martyna Wala oraz Martyna Kasza. Zwieńczeniem pierwszego dnia warsztatów były zajęcia z zakresu fotografii, poprowadzone przez Annę Burek, absolwentkę Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
 
Drugi dzień Warsztatów Humanistycznych rozpoczęto projekcją filmu „Sztuczki” w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego. Spotkaniem i dyskusją kierowała mgr Barbara Głyda, która zwróciła uwagę uczestnikom na wymowę filmu i zawartych w nim symboli. Ostatnim punktem programu tegorocznych warsztatów była „Lekcja czytania z Tygodnikiem Powszechnym” poprowadzona przez red. Michała Olszewskiego. Słuchaczom zaprezentowano fragment książki „Dukla” Andrzeja Stasiuka. Tekst stał się punktem wyjścia do dyskusji między prowadzącym a uczestnikami warsztatów. Szeroko omawiano pojęcie dumy z miejsca pochodzenia oraz znaczenie jego indywidualnych historii.

 

Tradycyjnie podczas trwania warsztatów funkcjonował przygotowany przez uczniów bufet, a na korytarzach można było znaleźć ciekawostki dotyczące tegorocznego tematu.

 

 

Warsztaty Humanistyczne niezmiennie od lat przyciągają pasjonatów nauki do „Powstańców” – są idealną okazją do wysłuchania prelekcji uniwersyteckich wykładowców, stwarzają możliwość dyskusji i pogłębiania swojej wiedzy, a aktualne tematy przygotowywane przez organizatorów pozwalają otworzyć umysł oraz spojrzeć na rzeczywistość w inny sposób. Jedna z uczestniczek warsztatów – Monika Małek, była bardzo zadowolona tegorocznym tematem wykładów. Po zakończeniu imprezy powiedziała: – Nie miałam pojęcia, że prowincję można traktować jako sposób myślenia. Rozważania prof. Sławka otworzyły mi oczy na inne możliwe interpretacje  tego pojęcia. Sama mieszkam w miejscu, które można nazwać prowincją, dlatego byłam ciekawa, co na ten temat mogą powiedzieć wykładowcy Uniwersytetu Śląskiego. Każdy z nich zaprezentował inną koncepcję prowincji – skomentowała uczestniczka warsztatów.

 

Autorka tekstu: Marta Mańka z 3d

1

 

 2

3

4

5