Projekt „Migration: Europe's challenge for the 21st century”

Realizuje: Gimnazjum Mistrzostwa Sportowego nr 2 im. Św.Jadwigi Królowej Polski w Rybniku

Czas trwania projektu: 01.10.2016 - 30.09.2018

Budżet projektu: 21 705,00 euro

Realizowany w ramach: Erasmus+ Edukacja szkolna - Akcja 2. Partnerstwa strategiczne

Projekt "Migracja - wyzwanie dla Europy w 21 wieku" jest dwuletnim projektem pięciu europejskich szkół z pięciu różnych krajów. Jego głównym tematem jest migracja w jego różnych aspektach (migracja za pracą, emigracja, imigracja, ruchy na rzecz uchodźców). Naszym głównym celem jest uświadomienie uczniom kwestii związanych z migracją.

Ze względu na rozwój tego problemu w Europie w ciągu ostatnich kilku lat, temat dotyczy każdego poziomu wspólnego życia w Europie. Dziś musimy zadać sobie pytanie: "W jaki sposób możemy mieć do czynienia z migrantami i migracją w przyszłości, jest to szansa czy zagrożenie dla nas i przyszłości Europy?"

Europa wydaje się nie mieć wspólnej odpowiedzi na wiele pytań dotyczących migracji. To jest powód, dlaczego nasz projekt stara się spojrzeć na migrację i jej postrzeganie z różnych perspektyw europejskich.

Projekt jest koordynowany przez niemiecką szkołę. Ponadto szkoły z Belgii, Hiszpanii, Włoch i Polski pracują nad tym projektem. Partnerzy zostali wybrani z jednej strony dlatego, że ich rządy mają rozmaite sposoby radzenia sobie z migracją, a z drugiej strony, ponieważ ich ludzie mają różne doświadczenia i podejścia do migracji.

Na poziomie kraju uczniowie dokumentują i analizują politykę migracyjną własnego kraju.

Międzynarodowe Spotkania będą wykorzystywane do wymiany, a zwłaszcza analizy wyników, a także zaznajomienie się z lokalnymi akcjami i realiami. Na warsztatach w poszczególnych krajach uczniowie poznają sposoby dokumentowania przeżyć ( tworzenie stron internetowych, prezentacji, filmów).

Wyniki projektu (statystyki, wywiady, filmy, prezentacje, itp ...) zostaną opublikowane na stronie internetowej projektu. Te rezultaty mogą być wykorzystywane podczas normalnych lekcji, takich jak WOS, geografia historia i języki obce.

 

Koordynator szkolny projektu: Magdalena Kaczmarek