„NASZA MAŁA OJCZYZNA” - Dzień Śląski w 2 w Niewiadomiu

2 grudnia 2016 r. w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 2 w Rybniku miał miejsce Dzień Śląski. Przygotowały go dzieci z klasy Ia i IIb.

 

 

Uczniowie z pasją zaangażowali się w przedstawienie kolegom naszych regionalnych tańców i piosenek, a także śląskiej gwary.

 

Na początku dzieci wystąpiły z tańcem Trojak, przebrane w imponujące śląskie stroje. Następnie dziewczynki zaśpiewały piosenkę o pracy górników, a chłopcy, wyposażeni w „kilofy”, ilustrowali słowa piosenki, pokazując trud wydobywania węgla. Potem przyszedł czas na śląskie kawały, czyli „wice”, które piękną gwarą wygłaszali dwaj bracia bliźniacy. Później wszyscy uczniowie klas I – III wspólnie zaśpiewali „Karolinkę” posługując się tekstem karaoke. Publiczność zgromadzona w sali mogła wziąć udział w konkursie wiedzy na temat naszych regionalnych tradycji i zwyczajów. Na koniec Dnia Śląskiego dzieci zobaczyły inscenizację znanej bajki w gwarze śląskiej pt. „Śniyżka i krasnoludki, czyli bojka o wielgich i myńszych”.

 

Dzień ten przybliżył uczniom nasze piękne, śląskie tradycje, pokazał, że można odnaleźć wiele ciekawych i mądrych rzeczy także blisko nas, w naszej „małej ojczyźnie”.

 

Tekst: ZSP2

 

dzien slaski 2016 1

dzien slaski 2016 2

dzien slaski 2016 3