Młodzi naukowcy z ZST

Robert Dorna oraz Szymon Pierchała – uczniowie trzeciej klasy technikum informatycznego w Zespole Szkół Technicznych z Rybnika wzięli udział w finale Konkursu Naukowego E(x)plory!, który odbył się w dniach 05 – 07 października w Gdyni.

 

Konkurs jest organizowany od kilku lat przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Po etapie regionalnym odbywającym się wiosną we Wrocławiu uczniowie ZST pojawili się w Pomorskim Parku Technologicznym, gdzie prezentowali swoją pracę pt.: „ Redukcja poziomu zanieczyszczeń niskoemisyjnych w oparciu o innowacyjne rozwiązanie software’owe”. Jest to innowacyjne i autorski rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest zmniejszenie emisji gazów do atmosfery a tym samym poprawa warunków życia mieszkańców Rybnika. Opracowanie rozwiązanie może być także wykorzystane w wielu innych przypadkach.

Projekt Szymona i Roberta znalazł się wśród kilkudziesięciu prac naukowych uczniów i studentów z całej Polski. Po dwóch dniach konkursowych i nardzie jury, w skład którego wchodzą przede wszystkim wybitni naukowcy a także przedstawiciele najbardziej innowacyjnych firm poznaliśmy nagodzone osoby. W trakcie uroczystej gali projekt uczniów Zespołu Szkół Technicznych uzyskał wyróżnienie w postaci Nagrody Specjalnej Przewodniczącej Jury Prof. Barbary Liberdy.

Okazuje się, że talent i ogrom wykonanej przez uczniów pracy został zauważony i doceniony przez komisję a także innych uczestników wydarzenia. Finał w Gdyni daje Młodym Naukowcom szansę na skonfrontowanie swoich pomysłów z przedstawicielami świata nauki oraz zdobycie doświadczenia w prezentowaniu autorskich projektów naukowo-badawczych.

Szymonowi i Robertowi życzymy dalszych wspaniałych pomysłów i poszerzania swojej wiedzy.

 

Opiekunami uczniów byli pan Tomasz Stadnicki i Sebastian Cyroń.

 

Tekst: ZST