„Złota Lampka” znowu w Tyglu

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku Laureatami 1 oraz 6 miejsca VIII Olimpiady Wiedzy Górniczej „O Złotą Lampkę”. 

 

Finał olimpiady odbył się 15 marca 2018 roku w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku. W finale wzięło udział 12 uczestników ze szkół z Rybnika, Pawłowic, Jastrzębia-Zdroju, Wodzisławia Śląskiego, Ornontowic, Jaworzna, Czechowic-Dziedzic oraz Lubina.

 

Finał składał się z dwóch części. W pierwszej części finału uczniowie musieli rozwiązać test jednokrotnego wyboru 30 pytań. W wyniku testu wyłoniono 6 laureatów, którzy w drugiej części odpowiadali ustnie na serię 5 pytań.

 

Po podsumowaniu punktacji części A i B wyłoniono zwycięzcę. Został nim Wojciech Karolewicz, uczeń TYGLA zdobywając „Złotą Lampkę” dla Rybnika.

 

Ostateczne wyniki zmagań finalistów przedstawiają się następująco:
1. Wojciech Karolewicz – Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, opiekun Ewa Gitner - Szrajer,
2. Daniel Śpiewok – Zespół Szkół Ogólnokształcacych im. Jana Pawła II w Pawłowicach, opiekun Marek Koziński,
3. Marcin Latocha – Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, opiekun Helena Spyra,
4. Daniel Oszczapiński– Powiatowe Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Wodzisławiu Śląskim, opiekun Helena Spyra,
5. Michał Wojaczek – Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju, opiekun Małgorzata Rolka,
6. Daniel Ciurlik – Zespół Szkół Technicznych w Rybniku, opiekun Alicja Mańka.

 

Patronat Honorowy Olimpiady sprawował Prezydent Miasta Rybnika Piotr Kuczera oraz Poseł do Parlamentu Europejskiego Jan Olbrycht. Organizatorami Olimpiady Wiedzy Górniczej wpisanej na listę Ministerstwa Edukacji Narodowej byli Politechnika Śląska w Gliwicach (opieka naukowa) oraz Zespół Szkół Technicznych w Rybniku (organizacja olimpiady).

 

Wszyscy uczestnicy zdobyli cenne nagrody ufundowane przez: Miasto Rybnik, Jastrzębską Spółkę Węglową, Węglokoks Kraj, SITG oddział w Rybniku, Krzysztofa Sitarskiego – Posła na Sejm RP. Ponadto laureaci od 1 do 4 miejsca włącznie wyjadą na wycieczkę do europarlamentu w Brukseli (fundatorem jest europoseł Jan Olbrycht) i do Sejmu w Warszawie (fundatorem jest poseł Marek Krząkała).

 

Już wiadomo, że przez najbliższe 2 lata, kolejne edycje Olimpiady odbędą się w ZST w Rybniku.

 

Tekst: ZST