Zawody “Sprawni jak żołnierze”

W dniu 27 maja 2014r odbyły się rejonowe zawody “Sprawni jak żołnierze”, w których reprezentacja ZST w składzie: Przemysław Kupczak, Dawid Oślislok i Konrad Piecha pod opieką Jadwigi Syska zdobyła II miejsce, tym samym kwalifikując się do szczebla wojewódzkiego. 

 

Zawody organizowane są przez Kuratorium Oświaty, Sztab Wojskowy w Katowicach oraz Ligę Obrony Kraju.

 

Zawodnicy musieli powalczyć w pięciu konkurencjach, w których o zwycięstwie decydowała suma punktów przyznanych w poszczególnych konkurencjach.

 

Pierwsze zadanie to rzut granatem. Rzuty wykonywane są z odległości 25 m do środka prostokąta 2 m x5 m granatem RG-42 bez zapalnika. Każdy zawodnik wykonywał po trzy rzuty, poprzedzone rzutem próbnym.

 

Druga konkurencja to “Podtrzymywanie życia”- pierwsza pomoc przedmedyczna. Wylosowany przez komisję Konrad wykonywał RKO na fantomie oraz układał poszkodowanego w pozycji bezpiecznej.

 

Trzecia konkurencja to test sprawnościowy, który został przeprowadzony na sali gimnastycznej. W skład testu wchodzą: 5 skłonów w przód z 2 kg piłką lekarską z zaczepionymi stopami o dolną drabinkę , 5 obiegnięć koperty o wymiarach 3m x5m, skok tygrysi przez piłkę lekarską, prewrót w przód na czterech częściach skrzyni ułożonych wzdłuż oraz naprzemianstronne przeskoki obunóż wzdłuż ławeczki z piłką lekarską. Test prowadzony był po obwodzie sali. Do punktacji liczył się czas pokonania toru przez wszystkich zawodników.

 

Powyższe konkurencje odbywały się na obiektach sportowych ZSE-U w Rybniku.

 

Na następną część zawodów należało przemieścić się na Strzelnicę Garnizonową do lasu na Paruszowiec.

 

Na strzelnicy każdy zawodnik oddał trzy strzały próbne oraz pięć strzałów konkursowych z karabinka sportowego do tarczy z odległości 50 m, w pozycji leżącej z podpórką.

 

Ostatnią konkurencją był “bieg na orientację”, z którą zawodnicy "Tygla" poradzili sobie świetnie odnajdując wszystkie punkty kontrolne w doskonałym czasie.

 

Tekst: ZST