Zawody sportowo – obronne - "Tygiel" po raz trzeci zwycięzcą

2 czerwca br. odbyły się IV RYBNICKIE ZAWODY SPORTOWO – OBRONNE dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i klas interdyscyplinarnych (mundurowych, policyjnych i ZHP z powiatu rybnickiego) z okazji 150 rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego - ,, niezłomnego bojownika o wolność i niezawisłość Polaków".

 

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku w zawodach reprezentowała ośmioosobowa grupa w składzie: Martyna Kaleta, Maksymilian Andrzejewski, Dawid Homoła, Oliver Davis, Michał Sewera, Piotr Adamiec, Dawid Woryna, Tobiasz Zaczyk, którzy pod opieką Katarzyny Kuliś zdobyli dwa I miejsca w kategorii sportowo – obronnej oraz za wykonanie prezentacji multimedialnej przedstawiającej sylwetkę Marszałka Józefa Piłsudskiego.

 

Zawody zostały zorganizowane pod honorowym patronatem Starosty Rybnickiego i Wojskowego Komendanta Uzupełnień przez Stowarzyszenie "TF – 12 SCORPION" oraz Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Wsparcia merytorycznego dokonała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku, natomiast wsparcie organizacyjne stanowiły: Komenda Miejska Policji oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku.

 

Zawodnicy brali udział w siedmiu konkurencjach:
– test wiedzy z zakresu przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa, sygnałów alarmowych, pierwszej pomocy przedmedycznej, ppoż., wiedzy dotyczącej Marszałka Józefa Piłsudskiego,
– test sprawnościowy, który został przeprowadzony na sali gimnastycznej. Tor sprawnościowy prowadzony był po obwodzie sali i wyglądał następująco: start z materaca do drabinek, wykonanie 20 brzuszków, bieg wahadłowy pomiędzy pachołkami, przewrót w przód – tył na 2 materacach, skok przez skrzynię, ubieranie maski przeciwgazowej, czołganie w masce pod siatką w "tunelu", zdjęcie maski, bieg przez płotki przemienny góra – dół oraz bieg do mety z piłką lekarską. Do punktacji liczyła się prawidłowość wykonywanych zadań, a także czas pokonania toru przez wszystkich zawodników,
– bieg na orientację. Każdy zespół otrzymał 1 kartę startową i 1 standardową mapę do biegów na orientację, na której zaznaczone były punkty w trzech strefach do odnalezienia w terenie (ok. 4km.). Odnalezione punkty należało potwierdzić na otrzymanej karcie startowej u opiekuna punktu. Uczestnicy startowali i kończyli bieg całym zespołem gdzie liczył się czas przybycia ostatniego zawodnika zespołu,
– pierwsza pomoc przedmedyczna, która polegała na określeniu stanu świadomości na pozorancie, wykonaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie, ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, utrzymaniu temperatury ciała i udzieleniu wsparcia psychologicznego oraz transporcie rannego z zabezpieczeniem,
– rzut granatem RG – 42 SZ bez zapalnika. Każdy zawodnik wykonywał po trzy rzuty, poprzedzone rzutem próbnym,
– zakładanie sprzętu policji typu PZ, w skład którego wchodziła: kamizelka przeciwuderzeniowa, ochraniacze rąk i nóg, hełm co stanowiło sześć elementów ubioru.

W punktacji oceniano czas i prawidłowość ubrania poszczególnych elementów,
– strzelanie z pistoletu M9 Beretta i karabinka sportowego do tarczy z odległości 20 metrów w pozycji stojącej, klęczącej, leżącej z podpórką.

Zawodnicy oddawali po trzy strzały próbne i pięć strzałów konkursowych..

Drużyna Tygla uzyskiwała maksymalną ilość punktów w większości konkurencji wykazując się niesamowitą sprawnością, co przyczyniło się do tego, że po raz kolejny zostali mistrzami.