Zagraniczne praktyki młodzieży z Ekonomika - Szwecja

Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Rybniku kolejny raz wyjechali na praktyki zawodowe do Szwecji. W ramach projektu „Doświadczenie zawodowe bez granic” dwunastka dziewczyn z klas drugich o profilu technik organizacji żywienia przebywała w dniach od 12 kwietnia do 11 maja w jednym z najstarszych miast w Szwecji, Västerås.

 

Za nimi pobyt pełen niezapomnianych wrażeń wyniesionych z pobytu w tym pięknym miejscu oraz intensywnej praktycznej nauki zawodu kucharza. Uczennice odbywały praktykę w sześciu renomowanych restauracjach w centrum Västerås. Od pierwszych dni praktyk próbowały swoich sił w przygotowywaniu potraw kuchni skandynawskiej pod czujnym okiem szwedzkich szefów. W jednej z restauracji Koppar Konferens dwie uczennice Ekonomika pomagały w obsłudze przyjęcia dla rządu szwedzkiego, na którym również był obecny premier Szwecji.

 

Nasza „szwedzka dwunastka” godnie reprezentowała szkołę i kraj – były na każdym kroku chwalone za pracowitość, sumienność i wyjątkowy entuzjazm w wykonywaniu obowiązków zawodowych.

 

Dopełnieniem pobytu w Szwecji była możliwość uczestnictwa w święcie przywitania wiosny, który obchodzony jest z wielką fetą pod koniec kwietnia w całym kraju. W czasie całodniowego pobytu w stolicy Szwecji, z naszymi uczennicami został przeprowadzony wywiad do lokalnej telewizji na temat ich wrażeń z pobytu w Szwecji. Uczennice oczywiście zaprezentowały się wspaniale.

 

Uczennice wraz z opiekunką, p. Anną Górką-Szołtys, powróciły do Polski bogatsze o nowe doświadczenia zawodowe. Wróciły z praktyczną wiedzą dotyczącą kuchni szwedzkiej oraz wspomnieniami wspaniałego, wyjątkowego pobytu w kraju naszych sąsiadów z północy.

 

Koordynatorem projektu była anglistka Marzena Musiolik-Marzec.

 

Tekst: ZSEU

 

ZSEU w kopalni srebra Sala w Szwecji

 

ZSEU na wycieczce promem w Szwecji