XX Dolnośląski Festiwal Nauki

Klasy drugie i trzecie (profile biologiczno-chemiczne) z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku uczestniczyły w zajęciach i wykładach w ramach XX Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Była to już kolejna edycja, w której uczniowie "Powstańców" aktywnie wzięli udział.

 

Uczniowie klas trzecich zwiedzili Regionalne Centrum Krwiodawstwa we Wrocławiu, zapoznali się z praca ośrodka i przeszli „drogę krwiodawcy” - od rejestracji do oddania krwi. Na Uniwersytecie Przyrodniczym wzięli udział w warsztatach dotyczących wytworów skóry i naskórka kręgowców – włosy, pióra, łuski, zęby, pazury. Na Politechnice Wrocławskiej poznali prostą metodę izolacji DNA z własnej śliny oraz wzięli udział w warsztatach i konkursie „Molekularna joga – jak zwinąć białko na 102 sposoby”. Na Uniwersytecie Medycznym poznali metodykę tworzenia tzw. map serca i wysłuchali wykładu z toksykologii sądowej. Nie zabrakło również czasu na relaks w Ogrodzie Japońskim oraz Ogrodzie Zoologicznym, gdzie dużym zainteresowaniem cieszyło się Africarium.

 

Klasy drugie uczestniczyły w laboratorium z mikrobiologii na Uniwersytecie Medycznym, podczas którego zapoznali się z diagnostyką mikroorganizmów i wykonywali barwione preparaty bakteryjne metodą Gramma.

 

W zajęciach we Wrocławiu wzięli także udział wybrani uczniowie z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 w Rybniku.

 

Opiekunkami grup były nauczycielki biologii w Zespole Szkół nr 1 w Rybniku - Izabela Wróblewska i Małgorzata Niedziela.

 

Tekst: ZS1

 

Wroclaw2017 1

Wroclaw2017 2

Wroclaw2017 3

Wroclaw2017 4