XI edycja Festiwalu Nauki w Rybniku już za nami

23.05.2024 na Zabytkowej Kopalni IGNACY uczniowie szkół podstawowych spędzili niezapomniany dzień pełen wrażeń i naukowych niespodzianek.

Dawid Myśliwiec zabrał uczniów w podróż po sztucznej inteligencji, natomiast w stronę nieba, gwiazd i zorzy uczestnicy poszybowali z Karolem Wójcickim.

Pracownicy PKO BP zdradzili tajniki jak skutecznie zarządzać domowym budżetem oraz pokazali świat za pomocą VR-ów.

Nieziemskich emocji dostarczyły dostępne atrakcje, a w nich samopompujące się balony, kolorowa rosnąca piana, nowe technologie, eksperymenty i doświadczenia.

Uczniowie z II Liceum Ogólnokształcącego w barwny sposób przedstawili świat chemii, efekty łączenia różnych substancji i ich reakcji. Natomiast fascynujące spotkanie z robotami i automatyką zapewnili uczniowie Zespołu Szkół Technicznych oraz pracownicy Politechniki Śląskiej.

Były też zamrażane róże, zmniejszające się balony i lody – własnoręcznie robione pod okiem Pana Tomasza Dybały i jego Manufaktury Rybnickich lodów rzemieślniczych. Pychotka!

Razem z Fundacją Odzyskaj Środowisko uczniowie m. in. wykonywali eko-biżuterię, próbowali miodu i mogli zagrać w szachy.

Grę terenową, konkurs ekologiczny oraz edukację z zakresu dbania o środowisko zapewnili pracownicy firmy Eko Sp. z o.o. oraz Centrum Zrównoważonej Gospodarki Miejskiej w Urzędzie Miasta Rybnika. Gratulujemy wygranym.

Entuzjazm i salwy śmiechu dostarczył Marek Żyła z fantastycznym Teatrem Lalek – w lekki i zabawny sposób uczniowie przyswoili ciekawostki z życia polskich naukowców.

Dzięki wsparciu okolicznych służb uczniowie mogli się zapoznać ze sprzętem i pracą w jednostkach, takich jak: Komenda Miejska Policji, Ochotnicza Straż Pożarna w Niewiadomiu, Straż Miejska w Rybniku oraz Zakład Karny w Jastrzębiu Zdroju. Swoją wiedzą podzielili się również pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej z Rybnika.

W przerwach uczniowie mieli dostęp do strefy OPEN, gdzie mogli odpocząć, poczęstować się naleśnikami i ciasteczkami przygotowanymi przez Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej, napić się wody oraz zakupić lody.

Tegoroczna edycja Festiwalu Nauki wypełniona była dziecięcym śmiechem, wybuchami radości i zachwytów setki uczniów oraz z pewnością rozbudziła naukową ciekawość niejednego uczestnika.

Sponsorem wydarzenia byli PKO Bank Polski i @ALTRAD BABCOCK EUROPE S.A

 

Prelekcja Dawida Myśliwca (@naukowybelkot) Prelekcja Dawida Myśliwca (@naukowybelkot) Prelekcja Dawida Myśliwca (@naukowybelkot) Prelekcja Karola Wójcickiego Teatr Lalek Marka Żyły - spektakl o polskich naukowcach Warsztaty chemiczne - Chemical World Warsztaty chemiczne - Chemical World Warsztaty archeologicze Warsztaty chemiczne - Akademia Nauki i Rozwoju Warsztat - biżuteria z elektrośmieci Warsztaty w ramach Festiwalu Nauki Warsztaty chemiczne II LO Warsztaty chemiczne II LO Warsztaty prowadzone przez PKO BP Warsztaty prowadzone przez Manufakturę Rybnickie Lody Rzemieślnicze Warsztaty w SOWA Warsztaty z robotyki ZST Warsztaty z pierwszej pomocy prowadzone przez Straż Miejską

 

Relacje z festiwalu nadesłane przez uczestników w ramach konkursu na „Najciekawszą relację z pobytu na Festiwalu Nauki":

  • Szkoła Podstawowa nr 13 - klasa 5a i 5b
    Fascynujący festiwal nauki na Ignacym - prezentacja Szkoły Podstawowej nr 13 (pptx, 38 MB)
  • Szkoła Podstawowa nr 15 - klasa 5a