Wymiana z Dorsten 2017

25 uczniów i 2 opiekunów z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku wzięło udział w wymianie polsko-niemieckiej zorganizowanej z zaprzyjaźnioną szkołą Gymnasium Petrinum w Dorsten.

 

Program wymiany był urozmaicony. Był czas na zapoznanie się z rodzinami udzielającymi gościny, integrację w grupie, udział w zajęciach szkolnych jak i wspólne zwiedzanie i poznawanie Dorsten i okolic tych bliższych i dalszych.

 

W ramach wspólnych wycieczek uczniowie polscy i niemieccy zwiedzili katedrę w Aachen, która zachwycała swoim pięknym wnętrzem oraz bogatą historią, odwiedzili miasto Essen, gdzie na terenie pokopalnianym można zwiedzać muzeum związane z historią Zagłębia Ruhry oraz mogli podziwiać okolice Detmold wraz z pomnikiem Arminiusza Hermana i panoramę z wieży widokowej na trójstyku granic Niemiec, Belgii i Holandii. W ostatni dzień wymiany uczniowie zostali zaproszeni do gry w podchody i w ten sposób mogli jeszcze lepiej zapoznać się z urokami Dorsten. Był to nie lada wyczyn, ponieważ trasa była zawiła.

 

Po wspólnej zabawie na wszystkich czekała pizza. Po jedzeniu i odpoczynku nadszedł czas pożegnania. Pojawiły się łzy smutku, ponieważ w ciągu tego tygodnia większość uczestników nawiązała przyjaźnie, które mamy nadzieję przetrwają przez dłuższy czas.

 

Tekst: ZS1

 

Dorsten