Wymiana młodzieży niemiecko-polskiej w ZSM-E

W dniach 14-20 października w Zespole Szkół Mechaniczno – Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku gościli uczniowie z niemieckiego miasta Solingen. Współpraca pomiędzy Zespołem Szkół Mechaniczno-Elektrycznych a Mildred-Scheel-Berufskolleg została nawiązana w czerwcu 2016 roku.

 

Sympatyczni goście pojawili się w „Mechaniku” w ramach wymiany kulturalno-językowej, która przebiegała pod hasłem przewodnim: „Bohater wczoraj a dzisiaj”, w ramach wspólnie realizowanego projektu. Wychodząc naprzeciw idei projektu, poszukiwano odpowiedzi na pytanie, czy w dzisiejszym świecie, opanowanym przez technologie informatyczne, jak i styl życia „w ciągłym biegu”, jest jeszcze miejsce na bohatera? Jeśli „tak”, to kogo można nim dziś nazwać. 

 

Poprzez wspólne działania projektowe, w tym udział w zajęciach lekcyjnych uczniowie z Niemiec mieli możliwość poznania naszych zwyczajów i tradycji, przybliżenia zasad funkcjonowania polskiej szkoły, poczucia atmosfery pracy w szkolnej placówce oraz poznania szkolnej infrastruktury.

 

W dniach 15 oraz 18 października odbyły się wycieczki edukacyjne do Oświęcimia i Krakowa. Niezapomniane wrażenia zapewniło gościom zwiedzanie polskich zabytków kultury i sztuki, jak i tych naznaczonych przez historię, jak obóz koncentracyjny w Oświęcimiu. W czasie wymiany młodzież stale się integrowała, a wycieczki pozwoliły na zacieśnienie więzi i przyjaźni. Historia naszego kraju bardzo zainteresowała niemiecką młodzież, która ze wzruszeniem dopytywała o ważne szczegóły zwiedzanych dóbr kultury. We wtorek 17 października grupa niemiecko-polska spotkała się z zastępcą prezydenta miasta Wojciechem Świerkoszem, podczas którego dowiedziała się wiele ciekawych informacji dotyczących naszego miasta.

 

Uczniowie zakwaterowani byli u polskich rodzin, gdyż jednym z celów było wzmocnienie relacji rówieśniczych pomiędzy młodzieżą polską i niemiecką. Jednocześnie, bardzo korzystnie wpłynęło to na szlifowanie języka obcego u uczniów, którzy jako gospodarze musieli dopasować się do wymagań gości i posługiwać się językiem niemieckim lub angielskim. Tym samym, poznali wiele ciekawych zwrotów, stosowanych przez Niemców jako tzw. gwara młodzieżowa, ich slang. To również przydatne, ciekawe i innowacyjne korzyści, płynące z wymiany.

 

Podsumowując, był to wspaniały czas dla nas wszystkich, który pokazał, że młodzież we wzajemnej korelacji wspaniale się rozumiała i porozumiewała. „Egzamin” z kultury, etyki, szacunku, jak i wychowania, został zdecydowanie zaliczony dla obydwu stron wymiany. Zrodziło się wiele przyjaźni, które z pewnością nie są przejściową przygodą, lecz pozostaną na długo. Młodzież rybnickiego „Mechanika” sprawdziła się w roli gospodarzy i pokazała wiele pozytywów polskiej szkoły, polskich zwyczajów i polskiego patriotyzmu.

 

Niniejsza wymiana była możliwa dzięki dofinansowaniu z Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży, a przede wszystkim dzięki Pani Katarzynie Bednorz pomysłodawczyni i organizatorce tej wymiany, której należą się wielkie słowa podziękowania za zaangażowanie i poświęcony czas.

 

Tekst: Marek Holona

 

wymiana młodzieży 2017

wymiana młodzieży 2017