“What’s up in your tap?” - projekt edukacyjny "Kopernika"

W 2014 roku grupa uczniów IV Lieum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Rybniku wzięła udział w międzynarodowym projekcie Water is Life w ramach którego prowadzili badania stanu wód rzeki Rudy. Zwieńczeniem działań był udział w konferencji naukowej „Water is Life Singapore 2014”, gdzie doceniono ich badania. Wrócili z brązowym medalem. Sukces ten był bodźcem do rozpoczęcia kolejnego projektu.

“What’s up in your tap?” ma szeroki charakter edukacyjno-społeczny.

 

Głównym celem przedsięwzięcia jest zdobycie rzetelnych informacji a następnie przekazanie ich społeczeństwu lokalnemu tak, by każdy mógł dokonać świadomego wyboru w kwestii użytkowania wody z kranu. Zapytani dlaczego podjęli się tego zadania, odpowiedzieli: „Chcemy stawić czoła powszechnie przyjętemu stereotypowi, że woda wodociągowa nie nadaje się do picia bezpośrednio z kranu, bez przegotowania”. Uświadomienie tego społeczeństwu znacznie zmniejszy produkcję plastiku, który jest szkodliwy dla naszej planety. „Chcemy, aby przyszłe pokolenia nie musiały żyć wśród „plastikowych gór”, bo jak wiemy ten materiał rozkłada się kilkaset lat, a ludzkość stale z niego korzysta”- mówią. Wśród wielu zalet wody kranowej ważny jest fakt, że ciągle płynie, dzięki czemu jest cały czas świeża, a także to, że jest tania. „Z dotychczas zgromadzonych informacji wynika, że woda wodociągowa spełnia wszystkie wymagane normy dotyczące wody pitnej”- dodają. Więc dlaczego samemu nie spróbować? Przecież jest dostępna wszędzie i o każdym czasie.

Zebrane informacje młodzi ludzie będą mieli okazję zaprezentować podczas tegorocznej konferencji naukowej w Holandii. Będą jedyną grupą z Polski.

 

Życzmy im powodzenia!

 

Tekst: IV LO