Warsztaty humanistyczne w I LO w Rybniku

W tym roku w I LO im. Powstańców Śląskich w Rybniku odbyły się jubileuszowe X Warsztaty Humanistyczne. Tegorocznym tematem przewodnim imprezy była OPOWIEŚĆ.

 

Uczniowie liceum oraz zaproszeni goście, w tym uczniowie innych szkół rybnickich, mieli okazję wysłuchać interesujących wykładów poprowadzonych przez: Michała Pabisia-Orzeszynę, Edytę Poskrobko, Michała Malinowskiego oraz Jerzego Franczaka, a także spróbować swoich sił w konkursie literackim i fotograficznym.

Dwudniowe warsztaty rozpoczęły się wykładem „Opowiadania transmedialne” – czyli jak się tworzy uniwersa rozrywkowe (książka, film, komiks, gra). Kolejnym punktem programu były zajęcia z analizy filmu dokumentalnego zatytułowane "Jak opowiada się historie, które nie są fikcją?". Poprowadził je znany i lubiany w "Powstańcach" Michał Pabiś-Orzeszyna - filmoznawca z Uniwersytetu Łódzkiego. Drugą część warsztatów pt. "Baśnioreaktywacja, czyli miejsce baśni w świecie współczesnym" poprowadziła pani Edyta Poskrobko. Zwróciła ona uwagę na to, iż baśnie są bardzo potrzebne w kulturze, gdyż w naturalny sposób kształtują ludzką osobowość i przygotowują ją do radzenia sobie z różnymi emocjami.

Drugi dzień rozpoczęły warsztaty kreatywnej pracy z opowieścią "Kuferek wyobraźni", które poprowadził Michał Malinowski - inżynier wyobraźni i profesjonalny opowiadacz bajek. W trakcie tych warsztatów uczesnicy brali aktywny udział w ćwiczeniach, wysłuchali wielu niezwykłych opowieści, a także tworzyli swoje własne. Niezwykłą przygodą dla licealistów okazała się... zabawa klockami. Trzeba było zbudować za ich pomocą jakąś rzeczywistość i stworzyć do niej swoją opowieść. Kolejny wykład poprowadził Jerzy Franczak - wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego. W ramach "Lekcji czytania z Tygodnikiem Powszechnym" wykładowca wraz z uczestnikami zajęli się interpretacją niezwykle ciekawych i zaskakujących "Opowieści kosmikomicznych" Italo Calvino.

Warsztaty Humanistyczne organizowane przez Aleksandrę Kotas i Joannę Miksztę już od 10 lat przyciągają pasjonatów nauk humanistycznych do „Powstańców”! Są idealną okazją do wysłuchania interesujących prelekcji, a także dają możliwość dyskusji i pogłębienia swojej wiedzy.

 

Tekst: Ola Skrabel (Uczennica I LO)