Warsztaty dziennikarskie uczniów I LO w Rybniku

29 lutego był dla uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich szczególny nie tylko ze względu na datę. Redakcja gazety szkolnej/bloga NOTABENE wraz z opiekunem Jolantą Stelmach oraz polonistką Marzeną Bajorską zorganizowała konferencje z udziałem redaktora naczelnego Dziennika Zachodniego - Marka Twaroga.

Współpraca pomiędzy dwoma redakcjami rozpoczęła się na początku lutego, kiedy delegacja gazety szkolnej udała się w odwiedziny do głównej siedziby Dziennika Zachodniego w Sosnowcu. Wtedy omówiono szczegóły wzajemnej promocji oraz programu konferencji. Od tego czasu młodzi dziennikarze publikują swoje artykuły na łamach „Kocham Rybnik” - tygodnika Dziennika Zachodniego.

 

Na spotkaniu poruszono wiele tematów interesujących młodych pasjonatów dziennikarstwa. Marek Twaróg opowiadał o różnych aspektach typowego dnia pracy dziennikarza oraz funkcjonowania gazety. Rozmawiano także o możliwości wyparcia tradycyjnych gazet przez wydania internetowe, jak również o kwalifikacjach, jakie powinien posiadać początkujący dziennikarz. Wnioskując z ilości zadawanych pytań, poruszone zagadnienia wzbudziły w uczniach „Powstańców” wiele emocji.

 

Druga część warsztatów skupiona była na recenzji bloga NOTABENE. Omówione zostały zarówno jego pozytywne, jak i negatywne strony, począwszy od szaty graficznej, przez same teksty, aż po promocję. Redakcja otrzymała kilka fachowych wskazówek dotyczących jego prowadzenia i popularyzacji.

 

Uczestnicy odebrali spotkanie bardzo optymistycznie - To był jeden z ciekawszych „wykładów”, w których brałam udział. Szczególnie spodobała mi się część dotycząca pracy dziennikarza. Zainspirowała mnie i zachęciła do pisania – opowiada jedna z uczestniczek, Kasia Knesz.

 

Tekst: Marta Noga
Zdjęcia: Agata Weber
(uczennice I LO)