W Powstańcach trwają JuFeNalia. Pierwsi absolwenci spotkali się z uczniami.

Za nami trzy spotkania w ramach Jubileuszowego Festiwalu Nauki – JuFeNalia 2017/2018, organizowanego w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku z okazji 95-lecia szkoły.

 

Spotkania uczniów z absolwentami I LO w Rybniku rozpoczął Adam Giza, który ukończył „Powstańców” w 2007 roku. Prowadzący w interesujący sposób opowiedział uczniom o kuluarach pracy w telewizji. W czasie wykładu uczniowie wybranych klas mogli poznać m.in. zasady tworzenia programów telewizyjnych typu morning show.

 

Adam Giza Fot Jakub Bednarczyk

 

Jako druga w murach najstarszej szkoły średniej w Rybniku gościła projektantka, Izabela Dera. Podczas warsztatów uczniowie poznali tajniki pracy projektanta ubioru i stylisty. Gość zaprezentował przykładowe projekty oraz proces powstawania kolekcji sezonowych.

 

Izabela Dera Fot Jakub Bednarczyk

 

Uczniowie I LO w Rybniku mogli także wysłuchać wykładu pt. „Prostowanie budynków wychylonych z pionu”, który wygłosił dr hab. inż. Krzysztof Gromysz, prof. Pol. Śl. W zakres jego zainteresowań technicznych wchodzi ochrona budynków przed szkodami górniczymi, ocena odporności budynków na odkształcenia terenu górniczego, problematyka prostowania obiektów budowlanych wychylonych z pionu oraz wpływ drgań na obiekty budowlane.

 

Krzysztof Gromysz Fot Jakub Bednarczyk

 

Jubileuszowe spotkania z absolwentami szkoły będą odbywały się przez cały rok szkolny 2017/18.

 

Tekst: ZS 1

Zdjęcia: Jakub Bednarczyk