VIII Finał konkursu „Przygoda z techniką”

W Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku odbył się finał VIII edycji konkursu wiedzy technicznej dla gimnazjalistów Rybnickiego Okręgu Przemysłowego pod patronatem Prezydenta Miasta Rybnika, Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz koncernu Tauron Dystrybucja.

W finale tegorocznej edycji wzięło udział 11 trzyosobowych zespołów z gimnazjów Radlina, Czerwionki-Leszczyn, Wodzisławia Śląskiego oraz Rybnika. Finał rozpoczął się napisaniem przez każdego z uczestników testu składającego się z 30 pytań obejmujących zagadnienia z mechaniki, elektryki, elektroniki oraz informatyki. Po napisaniu testu uczestnicy udali się na poczęstunek, a następnie zespołowo przystąpili do części praktycznej mając do wykonania dwa proste zadania jedno z mechaniki, a drugie z elektryki. Czas trwania każdego zadania wynosił 15 min. Po zmaganiach konkursowych uczestnicy zwiedzali szkołę zapoznając się z jej bogatą bazą dydaktyczną oraz możliwościami dalszego kształcenia w tej szkole, mogli także wziąć udział w specjalnie dla nich przygotowanych zajęciach m.in. z komputerowego wspomagania projektowania. Przed wręczeniem nagród każdy uczestnik mógł spróbować swoich umiejętności w kierowaniu modelami samochodów wyścigowych , których pokaz odbywał się na szkolnej bieżni. Dodatkową atrakcją była prezentacja możliwości wozu pomiarowego firmy Tauron.

W kategorii indywidualnej kolejny raz zwyciężył Michał Grzegorzek , drugie miejsce zajął Bartosz Radzyński obaj z Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śląskim, a trzecie Grzegorz Szymaszek z Gimnazjum Sióstr Urszulanek z Rybnika.

W klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna Gimnazjumnr 1 w Wodzisławiu Śląskim przed Gimnazjum Sióstr Urszulanek oraz Gimnazjum nr 2 z Czerwionki-Leszczyn.

Zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody ufundowane przez Stowarzyszenie Elektryków Polskich oraz koncern Tauron Dystrybucja. Dodatkowo 18 najlepszych uczestników otrzymało odtwarzacze MP4, które pozyskała szkoła w ramach projektu „Szkoła zawodowa-szkołą pozytywnego wyboru” .

 

Tekst i zdjęcia: ZSME

 

przygoda z technika1