VII Festiwal Nauki

30.05.2019 r. na rybnickim Kampusie odbył się VII Festiwal Nauki, który zgromadził prawie 2 000 uczestników. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Wydział Edukacji Urzędu Miasta Rybnika przy współpracy z Wydziałem Gospodarki Komunalnej. Partnerami byli także przedstawiciele Śląskiego Festiwalu Nauki. Ideą tego wydarzenia oprócz poszerzania wiedzy z zakresu nauk matematyczno-przyrodniczych jest ukazanie uczniom szkół podstawowych na podstawie sylwetek zaproszonych gości, że warto odkrywać nieodkryte, spełniać marzenia oraz realizować założone cele.

W ramach Festiwalu uczestnicy wraz z Eksperymentatorami oraz przedstawicielami Uniwersytetu Rozwoju mogli wziąć udział w przeprowadzaniu doświadczeń chemicznych, włączyć się w dyskusję z fizykiem Karolem Wójcickim, uczestniczyć w warsztatach teatralnych prowadzonych przez Marka Żyłę, przyjrzeć się pracy Rybnickiego Muzeum, tworzyć nadruki wraz z uczniami Zespołu Szkół nr 6, podziwiać roboty zaprojektowane i stworzone przez uczniów Zespołu Szkół Technicznych. Ponadto dzieci spotkały się z przedstawicielami służb mundurowych - Strażą Miejską oraz Policją, dzięki czemu mogły zobaczyć wyposażenie policyjnego radiowozu, sygnały świetlne i dźwiękowe motoru oraz sprzęt policjanta wraz z bronią. Rybnicki Sztab Ratownictwa zorganizował dla dzieci zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz sposobów zachowywania się w sytuacji zagrożenia. Z kolei Rybnickie Centrum Edukacji Zawodowej w Rybniku przygotowało dla uczestników pyszny poczęstunek, który można było spożyć pomiędzy zaplanowanymi aktywnościami. Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji wraz z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Usługowych zadbali o to, aby z wrażenia nie zaschło w gardłach uczestnikom eventu. Z kolei o zgodny z planem przebieg całego wydarzenia dbała Młodzieżowa Rada Miasta Rybnika oraz wolontariusze z rybnickich szkół ponadpodstawowych, którzy organizowali czas grupom szkolnym i oprowadzali po przygotowanych atrakcjach.

Mieliśmy przyjemność gościć uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „Przystań” oraz kilkanaście firm, które przygotowały szereg atrakcji naukowych dla dzieci. Swoją obecnością uświetnili to wydarzenie: Bricks 4 Kidz, Uniwersytet Rozwoju z Chorzowa, Grupa Popularyzatorów Nauki „Eksperymentatorzy” z Katowic, Śląski Festiwal Nauki, Pana Korka, Marka Żyłę, Karola Wójcickiego, Collegium Maius z Krakowa, Laboratorium Trzaskodźwięków, Abrys oraz Eco.

Tegoroczny Festiwal Nauki został wzbogacony o akcenty ekologiczne. Zastępca Prezydenta Miasta Rybnika pan Janusz Koper wręczył nagrody zwycięzcom konkursu  „Makulaturę zbieramy o środowisko dbamy”. Zwycięzcą konkursu zostało przedszkole nr 39 w Rybniku. W programie wydarzenia znalazły się również aktywności promujące ideę efektywnej segregacji odpadów w tym na przykład warsztaty tworzenia instrumentów muzycznych z materiałów przeznaczonych do recyklingu .

Uczestnicy Festiwalu chętnie brali aktywny udział w przygotowanych atrakcjach, pokazach, doświadczeniach, ćwiczeniach i zabawach. Uśmiech, zafascynowany wzrok uczniów, a czasami nawet zdziwienie, które ustępowało miejsca zachwytowi  malujące się na ich twarzach są dla organizatorów najlepszym podsumowaniem tego wydarzenia.

Wydarzenie otrzymało jak co roku wsparcie finansowe  Doosan Babcock Energy Polska S.A.

Zdjęcia: Sabina Horzela-Piskula (Gazeta Rybnicka)