V edycja Międzyszkolnej Ligi Języka Angielskiego

Już po raz piąty gimnazjaliści z klas trzecich z naszego regionu mieli okazję rywalizować w Gimnazjum Dwujęzycznym nr 17 w Rybniku w zakresie znajomości angielskiego.

„Międzyszkolna Liga Języka Angielskiego” cieszyła się w tym roku rekordową popularnością – 17 szkół z 11 miejscowości w 5 powiatach zgłosiło 56 uczniów „pozytywnie zakręconych” na punkcie tego języka. Po grudniowo-styczniowych zawodach pisemnych (4 etapy: gramatyka, czytanie ze zrozumieniem, słownictwo i słuchanie ze zrozumieniem), 17 lutego odbył się finał ustny. Spośród 29 zakwalifikowanych, do zawodów stanęły 24 osoby reprezentujące następujące szkoły: Gimnazjum nr 2, Gimnazjum Dwujęzyczne nr 18 i Społeczne Gimnazjum w Rybniku, Gimnazjum nr 3 w Wodzisławiu Śląskim, Gimnazjum nr 1 i Sportowe Gimnazjum nr 2 w Radlinie, Gimnazjum nr 1 w Czerwionce-Leszczynach, Gimnazjum w Marklowicach, Gimnazjum w Jankowicach, Gimnazjum w  Świerklanach, Gimnazjum w Gaszowicach-Piecach oraz Gimnazjum w Zebrzydowicach (powiat cieszyński).

 

W tegorocznej edycji finał miał formę „mini-Hyde Park’u” – każdy uczestnik prezentował się w 2-minutowej wypowiedzi na wylosowany temat (trzeba było np. wyobrazić sobie świat bez internetu, zareklamować się w kampanii wyborczej czy przedstawić swojego kandydata do listy 10 najwybitniejszych Amerykanów). Tegoroczna formuła części ustnej okazała się dla finalistów nie lada wyzwaniem – należało nie tylko przygotować wypowiedzi na 30 nietuzinkowych tematów, lecz także umiejętnie przemówić na scenie, pokonując tremę i barierę językową. Największe wrażenie na jurorach wywarli ci mówcy, którzy wykazali się biegłością językową, a w równie wysokim stopniu ci, którzy starannie swe wypowiedzi przygotowali. Na wynik końcowy „pracowały” punkty z wszystkich 5 części – im zawodnik bardziej wszechstronny, tym więcej szans na wysoką lokatę. Słowo „liga” w nazwie naszego konkursu nawiązuje do sportu – więc, tak jak w zawodach sportowych, mistrzami zostali najlepsi:

 

I miejsce: Magdalena Polończyk z Gimnazjum w Marklowicach
II miejsce: Dominika Osuch z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 18 w Rybniku
III miejsce: Jakub Lubszczyk z Gimnazjum nr 2 w Rybniku
IV miejsce: Agata Frączek ze Społecznego Gimnazjum w Rybniku
V miejsce: Robert Ostrowski z Gimnazjum Dwujęzycznego nr 18 w Rybniku

 

Wypowiedzi finalistów oceniało 9-osobowe jury, w skład którego – obok trzech anglistek-organizatorek i autorek pytań: Marzanny Bogusz, Ewy Gatnar i Zuzanny Pasierbek – tradycyjnie weszli przedstawiciele wszystkich sześciu klas Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 w Rybniku. Warto dodać, że gospodarze nie brali udziału w rozgrywkach, lecz współorganizowali imprezę: wykonali dekorację, uświetnili uroczystość występami artystycznymi – recytacjami, prowadzili konferansjerkę, pomagali w sprawach techniczno-organizacyjnych. Pomysłodawczynią i animatorką konkursu jest Ewa Gatnar – anglistka Zespołu Szkół nr 1 w Rybniku.

 

Tekst: Ewa Gatnar