Uczniowie ZSM-E po raz piąty zorganizowali kampanię „Białej wstążki”

W ostatnią sobotę listopada w galerii Focus Mall Rybnik już po raz piąty uczniowie Zespołu Szkół Mechaniczno-Elektrycznych przypinali symboliczne wstążki w ramach Kampanii Białej Wstążki – porozumienie bez przemocy.

 

W ramach kampanii powstało wiele prac plastycznych, fotografii oraz film. Wszystkie prace autorstwa uczniów rybnickiego „Mechanika” można było wtedy zobaczyć w galerii „Focus”, gdzie odbyła się wystawa oraz projekcja nakręconego filmu przeciw przemocy.

 

Kampania Białej Wstążki jest największą na świecie międzynarodową kampanią, która ma na celu walczyć z przemocą. Pomysł na zorganizowanie tej akcji jest wynikiem wydarzeń z 6 grudnia 1989 roku, kiedy w Montrealu pewien mężczyzna zamordował 14 kobiet, a 13 ranił. Całe zdarzenie miało miejsce na jednej z politechnik, a mężczyzna tłumaczył, że zrobił to, ponieważ kobiety zajęły jego miejsce na uczelni, której on sam nie ukończył.

 

Wiele znanych osobistości popiera taką formę walczenia z przemocą. Każdy, kto nosi symboliczną białą wstążkę jest wówczas uczestnikiem tego happeningu i wspiera całą kampanię, dając przykład innym. Podczas kampanii była wyłożona Księga Ambasadorów Białej Wstążki, gdzie można było dokonać wpisu utożsamiając się z prowadzoną akcją.

Tekst: Marek Holona (ZSME)