Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku wygrali w Bratysławie

21.04.2012 r. w Bratysławie odbył się XII Międzynarodowy Turniej Robotów ISTROBOT 2012. W stawce 94 robotów z Słowacji, Czech, Niemiec i Polski rywalizowało 5 robotów z Zespołu Szkół Technicznych.

 

I miejsce w kategorii MicroMouse zajął uczeń klasy II Tm Dawid Harazim. Ponadto Paweł Chruszcz, Patryk Przybysławski i Paweł Strzelczak zakwalifikowali się do finału kategorii LineFollower. Reprezentację Szkoły stanowili uczniowie klasy I i II mechatronicznej przygotowujący się w ramach Koła Robotów Mobilnych pod opieką mgr inż. Piotra Tokarza.

Zawody robotów w Bratysławie były rozgrywane w pięciu kategoriach. Uczniowie ZST wystartowali W kategoriach - LineFollower, MicroMouse oraz FreeStyle. Z pozostałymi dwoma kategoriami - Ketchup House oraz Freescale Race Challenge zetknęli się po raz pierwszy, dlatego z zainteresowaniem obserwowali zmagania uczestników.

 

Robot TYGIEL zbudowany był w oparciu o podzespoły LEGO Mindstorms NTX. Jego zadaniem było pokonanie trasy z przeszkodami. Kwalifikując się do finału pozostawił „w tyle” ponad 25 robotów.

Zwycięski  robot STUART to elektroniczny, programowalny i samodecydujący pojazd, który znajduje wyjście z labiryntu. Dzięki zastosowanym rozwiązaniom i zdobytemu doświadczeniu na podobnych zawodach w Gdańsku, Krakowie, Wrocławiu i Robotic Tournament w Rybniku robot STUART był bezkonkurencyjny pokonując roboty wykonane przez pozostałych uczestników, m.in. studentów wyższych uczelni z Czech i Słowacji.

 

Uzyskany wynik należy uznać za duży sukces. Mamy nadzieję, iż młodzi organizatorzy i konstruktorzy z Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku udowodnili, że dokonali właściwego wyboru kierunku kształcenia i w przyszłości będą świetnymi technikami mechatronikami.

 

Obecnie drużyna ZST przygotowuje się już do kolejnych zawodów licząc na kolejne sukcesy.

 

Tekst i zdjęcia: ZST

 

istrobot1

istrobot2