Uczniowie Zespołu Szkół nr 5 im. J. Rymera z wizytą w Pałacu Prezydenckim

„Nie wyobrażam sobie mojego życia bez książek. Wychowałam się w domu, gdzie czytano książki. Polecaliśmy je sobie i rozmawialiśmy o nich. Czytanie było dla nas czymś naturalnym. To moja ogromna pasja” – powiedziała pierwsza dama Agata Kornhauser – Duda otwierając debatę „Czas na czytanie”, która odbyła się 22 listopada 2016r. w Pałacu Prezydenckim. 

 

Była to już druga debata zorganizowana z inicjatywy pierwszej damy z serii „Eksperci pytają młodych”. Według informacji Kancelarii Prezydenta w debacie wzięło udział ok. 200 gimnazjalistów i licealistów, wśród nich 35 uczniów naszej szkoły. 

Do udziału w tym wydarzeniu Pani Prezydentowa zaprosiła uczniów ZS 5 w czasie pobytu w rybnickiej szkole w dniu 21 października. Uczniowie nie ukrywają, że dla nich to ogromne wyróżnienie i zaszczyt.

Pierwsza dama przyniosła na spotkanie, podobnie jak zaproszeni uczniowie, swoją ulubioną książkę. Była to „Harda” Elżbiety Cherezińskiej. Po zakończeniu debaty nastąpiła symboliczna wymiana książek.

Debatę prowadził dr Tomasz Rożek, który wraz z zaproszonymi gośćmi i publicznością próbował znaleźć odpowiedź na pytanie: „Kto we współczesnym świecie ma czas na czytanie?”.

Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wszystkich wypowiedzi, m.in. dr Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej, który w przedstawionym raporcie na temat czytelnictwa podkreślił, że młodzi, ciekawi świata Polacy, czytają więcej niż dorośli. Ciekawie i z odrobiną humoru zachęcał do czytania aktor Antoni Królikowski.

W trakcie debaty również młodzi ludzie zaprezentowali swoje przemyślenia i refleksje na temat problemu czytelnictwa.

Po zakończeniu debaty można było w indywidualnych, kuluarowych rozmowach wymienić swoje zdania na temat czytania, książek.

Wszyscy do domu wrócili pełni wrażeń, ale i przekonani o tym, że warto częściej sięgać po książki.

 

Do aktywnego czytania uczniowie będą tez zachęcać swoich kolegów, znajomych oraz rodziców.

 

Tekst: ZS5

 

wizyta w Pałacu Prezydenckim 1

wizyta w Pałacu Prezydenckim 2

wizyta w Pałacu Prezydenckim 3