Uczniowie V LO w projektach Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Młodzież klasy II z V Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Jerzego Kukuczki w Rybniku podczas 3-dniowej wycieczki edukacyjno-integracyjnej (10-12.10) wzięła udział w dwóch projektach finansowanych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

„Przez wspólną przeszłość ku teraźniejszości” to projekt Muzeum Auschwitz skierowany do uczniów polskich szkół ponadpodstawowych w ramach obchodów 75. Rocznicy Aktion Reinhardt i Zagłady Żydów polskich. W programie jednodniowej wizyty znalazły się warsztaty na wystawie „Oszpicin. Historia żydowskiego Oświęcimia” w Centrum Żydowskim w Oświęcimiu oraz wizyta w Miejscu Pamięci Auschwitz. Zwiedzanie z przewodnikiem-edukatorem rozpoczęło się od terenu byłego obozu Auschwitz II- Birkenau, a następnie kontynuowane na terenie Auschwitz I, gdzie uczniowie zobaczyli m.in. wystawę główną, a także ekspozycję Szoa w bloku 27, która opowiada o Zagładzie europejskich Żydów dokonanej przez nazistowskie Niemcy w czasie II wojny światowej. Podczas podsumowania wizyty w Sali Refleksji w bloku nr 27 uczestnicy projektu zastanawiali się nad najważniejszymi pytaniami, które stawiane są dziś na temat historii Auschwitz i Holokaustu.

Muzeum Auschwitz

 

Z kolei ramach programu „Kultura Dostępna 2017” w Muzeum Narodowym w Krakowie uczniowie wraz z przewodnikiem zwiedzili najnowszą wystawę #dziedzictwo, która stanowi głos w toczącej się debacie na temat polskiego dziedzictwa i skłania do postawienia pytania o nas samych, o to, jak definiujemy naszą historię, dorobek cywilizacyjny, specyfikę kultury narodowej i jej związki z otaczającym nas światem. Ponadto licealiści obejrzeli najcenniejszy obraz w Polsce - dzieło Leonarda Da Vinci „Dama z gronostajem”, a także Galerię Rzemiosła Artystycznego i Galerię „Broń i Barwa w Polsce”.

 

Tekst: ZS3

 

Kultura Dostepna 2017