Uczniowie Technikum nr 1 w Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych w Rybniku

Uczniowie Technikum nr 1 w Zespole Szkół Technicznych uczestniczyli w dodatkowych zajęciach w Centrum Upowszechniania Technologii Informatycznych w Rybniku.

Inicjatorem zajęć organizowanych na Politechnice Śląskiej byli Dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku mgr inż. Grażyna Kohut oraz Dyrektor Centrum Kształcenia Inżynierów prof. dr hab. inż. Joachim Kozioł.

W roku szkolnym 2007/2008 chętni uczniowie klas informatycznych technikum uczestniczyli w dodatkowych zajęciach, które prowadził mgr inż. Dominik Spinczyk adiunkt w Zakładzie Elektroniki Biomedycznej Instytutu Elektroniki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. Opiekunami 15-osobowej grupy uczniów byli nauczyciele informatyki Sylwia Bochenek oraz Katarzyna Kałuża, którzy co czwartek od godziny 15.00 uczestniczyli w zajęciach na Laboratorium Informatycznym znajdującym się w budynku na terenie kampusu akademickiego w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13.

Na pierwszych zajęciach uczniowie opowiedzieli o swoich zainteresowaniach oraz o tym, jaką dziedzinę wiedzy informatycznej chcieliby bliżej poznać. Następnie prowadzący przedstawił ramowy plan wszystkich zajęć dostosowany do zainteresowań przedstawionych przez uczniów. Po krótkim wstępie dotyczącym języków programowania, ich klasyfikacji, ogólnej semantyki, uczniowie przystąpili do poznawania podstaw programowania w języku C#.

Każdy z uczniów zainstalował i skonfigurował narzędzie Microsoft Visual Studio pozwalające na tworzenie samodzielnych aplikacji. Uczniowie poznali budowę i zasadę działania programu, jak kompilować i uruchamiać napisane przez siebie programy.

Na kolejnych zajęciach uczniowie poznawali od podstaw składnię obiektowego języka C#. Tworzyli podstawowe instrukcje i modyfikowali kod źródłowy w zależności od potrzeb. Prowadzący na bieżąco wyjaśniał działanie poszczególnych funkcji. Została omówiona Metoda ReadLine() klasy Console oraz korzystanie z tablic i debugera do diagnozowania błędów w programie.

Uczniowie poznali, czym jest krokowe wykonywanie programu oraz dziedziczenie. Prowadzący przekazywał wiadomości posługując się ciekawymi przykładami. Każdy z uczniów miał możliwość zadawania pytań i wyjaśnienie swoich wątpliwości.

Na ostatnich zajęciach każdy z uczestniczących napisał łatwy program o wymyślonej przez siebie strukturze.

Mamy nadzieję, iż dalsza współpraca zaowocuje objęciem patronatem przez Politechnikę Śląską klas technikum, czyli powstaniem „technikum akademickiego”. Zawarte porozumienie będzie określać szczegółowe zasady tego patronatu.