Uczeń Technikum nr 5 w Rybniku najlepszy w Polsce

Mikołaj Kulosa uczeń klasy II Technikum nr 5 w Rybniku – Niedobczycach, kierunek: architektura krajobrazu, zdobył I miejsce na XL Olimpiadzie Wiedzy i Umiejętności Rolniczych (etap centralny).

 

Olimpiada patronowana jest przez Ministerstwo Rolnictwa oraz uczelnie wyższe, uniwersytety rolnicze. W tym roku etap centralny odbył się w Trzciance.

 

Aby zakwalifikować się należało najpierw wygrać etap szkolny. Dwóch uczniów najlepszych w szkole uczestniczyło w etapie okręgowym we Wrocławiu. Tam pięcioro finalistów (Mikołaj V miejsce) zostało zakwalifikowanych do etapu centralnego.

 

Na etapie centralnym w zmaganiach brało udział 221 uczniów z całej Polski w 11 blokach tematycznych – architektura krajobrazu:28 osób najlepszych z najlepszych.

 

Etap centralny składał się z dwóch części:
- teoretycznej (test 60 pytań z zakresu historii ogrodów, roślin ozdobnych, pielęgnacji terenów zieleni, budowy i konserwacji obiektów małej architektury ogrodowej)
- praktycznej (kosztorys wykonania terenów zieleni oraz wykonanie nasadzeń).

 

Oprócz nagród rzeczowych Mikołaj wywalczył indeks umożliwiający mu studiowanie na każdej uczelni rolniczej w Polsce, oceny celujące ze wszystkich przedmiotów zawodowych oraz zwolnienie z części teoretycznej egzaminu zawodowego.

 

Tekst: ZS5