Uczeń I LO wziął udział w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki

Mateusz Bronikowski z I Liceum Ogólnokształcącego im. Powstańców Śląskich w Rybniku reprezentował nasz kraj w Międzynarodowej Olimpiadzie Astronomii i Astrofizyki w Rumunii.

 

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku szkolnym Mateusz Bronikowski z I LO im. Powstańców Śl. został laureatem krajowej LVII Olimpiady Astronomicznej. W nagrodę za ten sukces wyjechał na olimpiadę międzynarodową, która została zorganizowana na początku sierpnia w Rumunii. Wzięło w niej udział 192 osób z 47 krajów.

 

Zawody składały się z trzech części. Część obserwacyjna odbyła się w planetarium, ponieważ pogoda nie dopisała na obserwacje pod gołym niebem. Składała się ona z kilku zadań w samym planetarium, a także z mapy nieba, na której trzeba było w bardzo krótkim czasie nanieść jak najwięcej informacji. Następnie uczestnicy olimpiady zmierzyli się z częścią teoretyczną: – Otrzymaliśmy dwa długie zadania i kilkanaście krótkich na pięć godzin. – Ostatnia część, czyli analiza danych, składała się z trzech zadań, na które mieliśmy cztery godziny – mówił Bronikowski.

 

W całej olimpiadzie reprezentacji Polski udało się zdobyć 3 srebrne medale, 2 brązowe i jedno wyróżnienie.

 

– Poza rozwiązywaniem zadań była to świetna okazja do zapoznania się z ludźmi z innych krajów. W wolnym czasie zwiedzaliśmy rumuńskie zabytki, takie jak zamki czy kopalnia soli, mieliśmy także sporo czasu na różne sporty i gry – dodał Bronikowski.

 

Tekst: I LO