Uczeń G17 w Rybniku finalistą "Nudnej matematyki"

W tym roku szkolnym Pracownia Matematyki Pałacu Młodzieży w Katowicach zorganizowała już po raz 25 konkurs „Nudna Matematyka”. W imprezie o zasięgu wojewódzkim wzięło udział kilkunastu uczniów Zespołu Szkół nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku, w skład którego wchodzą I Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Dwujęzyczne nr 17.

 

Pierwszy etap konkursu „Nudna matematyka”, skierowany do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i pierwszych klas szkół ponadgimnazjalnych, odbył się w auli Wydziału Matematyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. W nim zostali wyłonieni półfinaliści, wśród których znaleźli Karol Stajer z kl. 1f (I LO w Rybniku) oraz Łukasz Frydrych z kl. IIA, Mateusz Górecki z kl. IIB, Emila Bronikowska i Piotr Przybyła z kl. IIIA (G17 w Rybniku).

 

Półfinał konkursu miał miejsce w Pałacu Młodzieży w Katowicach. W decydującym starciu najlepiej z ww. uczniów poszło Łukaszowi Frydrychowi, który jako jedyny awansował do finału. Jego nauczycielem matematyki w G17 jest Adam Doliba.

 

Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań matematycznych wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie umiejętności logicznego myślenia, rozwijanie wyobraźni przestrzennej, wyrabianie sprawności w przeprowadzaniu analizy zadania, i rozwijanie umiejętności szukania nietypowych, pomysłowych i krótkich rozwiązań zadań.

 

Tekst: Adam Doliba (ZS 1)

 

Łukasz Frydrych