Uczcili pamięć Jana Pawła II

17 maja br., na terenie Gimnazjum nr 10 im. Jana Pawła II w Rybniku - Ligocie, odbyły się uroczystości rocznicowe związane z postacią patrona szkoły.

 

Dokładnie tego dnia minął rok, odkąd "dziesiątka" przyjęła imię Papieża - Polaka. Z tego względu na terenie szkoły odprawiona została uroczysta msza święta, a także dokonano zasadzenia "Wadowickiego Dębu Pamięci Jana Pawła II". Całość tego świątecznego dnia dopełnił tradycyjny "Festyn Rodzinny w G10" z wieloma atrakcjami.

W uroczystościach wzięło udział wielu znakomitych gości: przedstawiciele władz miasta Rybnika, z prezydentem, panem Adamem Fudali na czele, dobrodzieje i przyjaciele szkoły, a także goście z Żor (uczniowie jednego z gimnazjów, gdzie patronem również jest Karol Wojtyła), uczniowie, rodzice, a także wielu mieszkańców najbliższej okolicy.

Po nabożeństwie odbyła się uroczystość zasadzenia "dębu papieskiego", a przedstawiciele braci uczniowskiej złożyli uroczyste ślubowanie. Jednocześnie w miejscu, gdzie posadzono wspomniane drzewko, zakopano również "kapsułę czasu" z listem do potomnych. Społeczność "dziesiątki" wyraziła nadzieję, że to miejsce będzie ważne nie tylko dla uczniów i pracowników szkoły, ale i mieszkańców przyległych terenów. W końcu "dęby papieskie" są unikatową pamiątką po naszym wielkim rodaku.

Po części oficjalnej dnia odbył się tradycyjny festyn. Oprócz stoisk przygotowanych przez uczniów i rodziców, gdzie można było zakupić głównie artykuły spożywcze, przygotowano liczne atrakcje. Goście imprezy mogli spojrzeć na dzielnicę Ligota z wysokości... ok. 40 m (z wysięgnika wozu strażackiego z OSP w Kamieniu), wziać udział w loterii fantowej (nagrodą główną był aparat cyfrowy!), a także śledzić bogaty program artystyczny.
Wśród atrakcji było tutaj przedstawienie teatralne przygotowane przez uczniów G10, występy szkolnych wokalistów i tancerek, popisy członków Akademii Tańca "NADIR", ale także koncerty zespołów muzycznych, złożonych m. in. z uczniów i absolwentów "dziesiątki".

Na muzycznej scenie wystąpiły takie grupy jak: "The Crossroads", "Dżinks", "Art of Sin", a także goście
z formacji "Tomato". Obserwując reakcje publiczności można wysnuć wniosek, że impreza przypadła do gustu większości gości. Warto zwrócić uwagę na fakt, że największą owację wzbudził jeden z uczniów I klasy G10, który brawurowo wykonał (w wersji oryginalnej!) przebój "Jożin z Bażin". Chyba nikt, kto odwiedził tego dnia Ligotę i Gimnazjum nr 10 nie mógł się nudzić!

 

Warto nadmienić, że dzień później przedtawiciele Gimnazjum nr 10 wzięli udział w uroczystościach związanych z zasadzeniem "Dębu Jana Pawła II" nieopodal rybnickiej Bazyliki. W ten sposób młodzież włączyła się w obchody rocznicy urodzin Karola Wojtyły (18 maja).

 

Robert Furtak
Gimnazjum 10