Tydzień Języków Obcych pod hasłem Języki – Kluczem do sukcesu - 03 – 07 listopada 2014

Obchody Tygodnia Języków Obcych w Gimnazjum nr 4 rozpoczęły się na początku października ogłoszeniem konkursów klasowych i indywidualnych. 

 

Kategorii konkursowych było kilka, a wśród nich konkurs klasowy na najlepszą książkę kucharską na temat kraju wylosowanego przez przewodniczącego klasy.

 

Książka miała zawierać okładkę, tytuł, spis treści oraz co najmniej 10 przepisów potraw z danego kraju wraz z ilustracjami oraz krótkimi opisami w języku angielskim, niemieckim lub włoskim. Wśród kategorii indywidualnych znalazł się konkurs na pracę literacką (wiersz, piosenkę, opowiadanie, itp.) zachęcającą do nauki języków obcych w języku angielskim, niemieckim lub włoskim. Były też konkursy na prace plastyczne promujące jeden lub kilka wybranych krajów: Anglię, Szkocję, Walię, Irlandię Północną, Niemcy lub Włochy oraz kalendarz obcojęzyczny na 2014 rok: angielsko-niemiecki lub angielsko-włoski. Można też było przygotować pracę komputerową (prezentację PowerPoint lub blog) pt. Najciekawsze zakątki Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, Niemiec lub Włoch.

 

W poniedziałek 3 listopada rozpoczęliśmy Tydzień Języków Obcych. Na 3 godzinie lekcyjnej odbyła się audycja radiowa, w której przedstawiono harmonogram działań na cały tydzień oraz zorganizowano wystawę prac konkursowych na korytarzu szkolnym. Rozstrzygnięty został również konkurs klasowy na najlepszą książkę kucharską. Nauczyciele języków obcych wraz z przedstawicielami Samorządu Uczniowskiego ocenili przygotowane przez was prace. Pomysłów było wiele, a książki znakomite. W tym dniu uczniów obowiązywał strój europejski, czyli kolory granatowy i żółty nawiązujące do kolorów flagi Unii Europejskiej.

 

Wtorek 4 listopada upłynął w naszej szkole jako dzień brytyjski. W tym dniu zorganizowane zostało Międzyklasowe Dyktando z języka angielskiego w trzech różnych kategoriach: klas 1, 2 i 3. Ponadto, uczniowie klas pierwszych wzięli udział w lekcji języka angielskiego przygotowanej przez uczniów klasy 2 c w ramach realizowanego przez nich projektu edukacyjnego pt. Osobliwości Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Uczniowie przygotowali puzzle, prezentację multimedialną oraz grę planszową na temat Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W naszej szkole obowiązywał strój angielski, czyli kolory czerwony, biały i granatowy, a na przerwach można było posłuchać piosenek angielskich.

 

Środa 5 listopada była dniem niemieckim. W tym dniu przedstawiciele klas 2 wzięli udział w przygotowanym przez Samorząd Uczniowski teleturnieju Jeden z dwunastu. Uczniów obowiązywał strój niemiecki, czyli kolory: czarny, czerwony i żółty, nawiązujące do kolorów flagi niemieckiej, a na przerwach można było posłuchać piosenek niemieckich.

 

Czwartek 6 listopada był dniem włoskim. W tym dniu odbył się Międzyklasowy konkurs wiedzy o Unii Europejskiej oraz dyktando z języka włoskiego. Uczniów obowiązywał strój włoski - kolory: zielony, biały i czerwony, a na przerwach słychać było utwory włoskie.

 

W piątek 7 listopada odbyła się uroczysta akademia wraz podsumowaniem całego Tygodnia Języków Obcych oraz wręczeniem nagród zwycięzcom konkursów. Podczas akademii uczniowie klasy 1 A zaprezentowali scenki, w których pokazali jak ważna jest znajomość języków obcych w dzisiejszym świecie, omówili prezentację multimedialną na temat języków na świecie oraz podsumowali działania przeprowadzone w trakcie całego tygodnia.

 

Koordynatorem całego Tygodnia Języków Obcych była nauczycielka języka angielskiego, pani Ewa Koszyk.

 

Tekst: G4