To już 5 lat współpracy

W dniach 22-25 maja delegacja uczniów i nauczycieli Gimnazjum nr 3 w Rybniku po raz kolejny wybrała się do Czech. Wizyta rybniczan to kolejna odsłona współpracy pomiędzy czeską szkołą podstawową z Neratovic koło Pragi a „trójką”.

 

Tegoroczna wymiana, w której wzięło udział 8 uczniów i 3 nauczycieli miała charakter wyjątkowy. Była to bowiem okazja do świętowania pięciolecia stałej współpracy obu szkół w ramach programu eTwinning.

 

W kwietniu 2010r. chwałowickie gimnazjum podpisało umowę o współpracy ze szkołą podstawową z czeskich Neratovic. Głównym założeniem umowy jest bliska współpraca pomiędzy placówkami z wykorzystywaniem e-narzędzi oraz coroczne wymiany uczniów i nauczycieli. Uczniowie we współpracy z czeskimi kolegami poznają nowe metody zdobywania wiedzy i uczą się w europejskim środowisku, nauczyciele natomiast mają okazję do dzielenia się swoimi doświadczeniami w procesie nauczania. Główne punkty współpracy świetnie wpisują się w program Cyfrowa Szkoła uruchomiony w tym roku przez MEN – mówi Wojciech Wasylko, szkolny koordynator współpracy oraz ogólnopolski ekspert programu eTwinning. Uczniowie nie tylko uczą się nowych rzeczy, ale przede wszystkim robią to w sposób ciekawy, innowacyjny.
 

Program tegorocznej wizyty obejmował zarówno zajęcia w szkole jak również wizyty w neratovickich i praskich instytucjach. Uczniowie wraz z delegacją nauczycieli, w której skład weszli Elżbieta Bazan - nauczyciel matematyki, Wojciech Wasylko - nauczyciel języka angielskiego oraz dyrektor Gimnazjum - Ryszard Kras odwiedzili miejscowy Urząd Miasta, gdzie spotkali się ze starostą, panią Lenką Mrzilkovą. Była to okazja do wymiany spostrzeżeń na temat współpracy szkół oraz do porozmawiania o miastach partnerskich. Kolejnym oficjalnym punktem wymiany była wizyta w Ambasadzie RP w Pradze. Na godzinnym spotkaniu z panią Wiesławą Anną Vlčkovą rozmawiano o współpracy szkół i dotychczasowych doświadczeniach. Młodzież dowiedziała się, czym na co dzień zajmują się pracownicy placówki dyplomatycznej, a sami opowiedzieli o zaletach nauki w międzynarodowym środowisku. Oprócz oficjalnych spotkań uczniowie zwiedzili także Neratovice, Melnik oraz główne atrakcje turystyczne stolicy Czech.
 

Wizyta w Neratovicach miała w tym roku jeszcze jeden szczególny cel. Dyrektor Ryszard Kras wystosował na spotkaniu z władzami szkoły oficjalne zaproszenie na obchody jubileuszu 50-lecia szkoły.

 

Tekst: G3

 

neratovice1 neratovice2 neratovice3

 

neratovice4 neratovice5 neratovice6