To be, or not to be...

7 marca w I LO w Rybniku już po raz osiemnasty odbył się Festiwal Teatrów w Języku Angielskim im. Floriana Nowaka. Do rywalizacji przystąpiło 12 zespołów z różnych miast, m.in. z Rybnika, Katowic i Żywca.

 

Zadaniem uczestników było stworzenie przedstawienia nie dłuższego niż 15 minut w grupie nie przekraczającej 15 osób. Pomysły były przeróżne, po raz kolejny można było podziwiać kreatywność podejścia młodzieży do sztuki. Szczególną popularnością cieszyły się motywy mitów i baśni, a także science fiction. Wyśmiewano stereotypy, ale skupiono się również na poważniejszych tematach, takich jak śmierć, czy rola kobiet kiedyś i teraz.

 

Po obradach jury w składzie: Anna Wiśniewska (wydawnictwo Pearson Longman), Monika Mączka (wydawnictwo Express Publishing), Rafał Kosowski i Eric Young (szkoła języków obcych Britannia), Grzegorz Górnik (księgarnia językowa Greg) ogłosiło swój werdykt. Trzecie miejsce zajęli uczniowie I LO w Rybniku za spektakl "THE FINAL DESTINATION" - opowieść o perypetiach królowej uciekającej przed ścigającym ją przeznaczeniem. Druga nagroda powędrowała do wychowanków II LO w Wodzisławiu Śląskim. Ich przedstawienie "THE POWER OF A WOMAN" było skupione na postrzeganiu kobiet w teraźniejszości i przeszłości. Wygrali uczniowie rybnickich "Powstańców" wystawiający "BLONDE VS. TIME" - zakręconą historię blondynki podróżującej w czasie w poszukiwaniu ojca. Poza tym przyznano kilka specjalnych wyróżnień. Najlepszą aktorką została ogłoszona Sylwia Borowska z III LO w Katowicach, natomiast tytuł najlepszego aktora przypadł Bartoszowi Miturze, uczniowi I LO w Rybniku. Przedstawiciele sponsorów - szkoły językowej Britannia i wydawnictwa Greg nagrodzili również wybranych przez siebie uczestników - Mateusza Kowola, wychowanka "Powstańców" oraz ucznia II LO w Rybniku - Kacpra Nowaka. Za scenografię i kostiumy wyróżniony został spektakl "THE ARIADNE'S THREAD", dzieło uczniów X LO w Katowicach. Sztuka wychowanków I LO w Rybniku "THE NURSING HOME" została nagrodzona za atmosferę na scenie.

 

Zanim zabrzmiało "We Are the Champions" organizatorki: Anna Markiewka, Joanna Pawela i Beata Pawlas zaprosiły do udziału w kolejnym festiwalu w przyszłym roku. Zarówno widownia, jak i sami uczestnicy, wyrażali się pozytywnie o całej imprezie. Zapytany o opinię Tomasz Osowski, uczeń I LO w Rybniku, odpowiada, iż bardzo spodobała mu się idea i oprawa "Teatrów" oraz że w przyszłym roku zamierza znów wystąpić.

 

Tekst: Marta Noga – uczennica I LO