Tajwańscy czukboliści w „budowlance”

W dniach 1 i 2 czerwca 2013 r. Zespół Szkół Budowlanych gościł niezwykłych sportowców. Na zaproszenie polskich czukbolistów przyjechali przedstawiciele Światowej Federacji Tchoukballu (FITB): prezydent FITBu Chin-Cheng Huang, Shen-Szu Fang - jeden z najlepszych zawodników świata i zarazem trener reprezentacji Tajwanu (aktualnych mistrzów świata), Jeff Ang- trener reprezentacji Singapuru, Melanie Wang – sekretarz.

Celem wizyty światowej sławy czukbolistów była organizacja kursu trenerskiego  dla nauczycieli wychowania fizycznego i zaawansowanych graczy tchouka. Był to jedyny taki kurs w Polsce, podczas którego można było uzyskać tytuł FITB coach class C. Z okazji tej skorzystali nauczyciele z kilku miast Polski, w których tchoukball jest już znany. 

 

Drugim ważnym punktem pobytu azjatyckich mistrzów było przeprowadzenie treningu kadry Polski. W kadrze obok zawodników z Warszawy i Krakowa,  znaleźli się również uczniowie ZSB : Bartosz Kłosok, Krzysztof Rak, Tomasz Cebulski, Kamil Rzeczkowski, Szymon Kędzierski, Szymon Brański.

Mieliśmy okazję poznać aktualny poziom sportowy tchoukballu na świecie. Trener Fang zademonstrował swoje umiejętności i własnym oczom nie mogliśmy uwierzyć, czego można dokonać z piłką w tej grze. Strzały oddawane na bramkę przez mistrza były dla nas po prostu nie do obrony. Zachwycaliśmy się precyzją i siłą rzutów oraz podań. 

 

Na Tajwanie czukbol jest jednym z najbardziej popularnych sportów, a sam mistrz gra w czukbol już 34 lata, od ósmego roku życia. Udzielił młodej kadrze wielu cennych wskazówek i przeprowadził solidny, dość wyczerpujący trening.   
     

Teraz najważniejszym  celem polskich czukbolistów jest osiągnięcie jak najwyższego poziomu gry, aby godnie reprezentować Polskę podczas Mistrzostw Świata Sportów Nieolimpijskich, które odbędą się we Wrocławiu w 2017 roku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

raport TVT Rybnik  http://www.telewizjatvt.pl/raport/2013-06-04/8976

                                                                                                                                             

Tekst: Gabriela Gurgul (ZSB)


zsb tchoukball1

zsb tchoukball2

zsb tchoukball3