Szlakiem Powstań Śląskich

Szlakiem Powstań Śląskich to projekt edukacyjny realizowany od grudnia 2017 roku. Jego głównym celem jest propagowanie i szerzenie wiedzy o powstaniach śląskich, głównie wśród młodzieży.

 

O powstaniach można mówić na różne sposoby. Ta forma jest naszą własną i jest jak kreowanie marki. „I LO Powstańcy” to bowiem coś więcej, niż napis na koszulce – to ludzie! Spotykamy się, działamy i to ma sens nie mniejszy niż zdobywanie ocen.

 

Powstańcy na szlaku

Grudniowe otwarcie muzealnej wystawy poświęconej Alfonsowi Zgrzebniokowi – przywódcy I i II powstania śląskiego – oraz Jubileusz I LO, były okazją do oficjalnego zainaugurowania działalności nowej grupy w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śląskich w Rybniku. Nosi ona nazwę „Szlakiem Powstań Śląskich” i zrzesza tych, którzy chcą odwoływać się do szeroko rozumianej tradycji powstańczej.

 

Lokalizujemy ważne miejsca związane z wydarzeniami lat 1919-22, staramy się je w nowoczesny sposób upamiętnić, dzielimy się zdobytą wiedzą w przestrzeni internetowej. Planujemy już własny film i wyjście z projektem poza ramy szkoły.

 

Po feriach dla wszystkich chętnych licealistów i gimnazjalistów organizujemy jednodniową wycieczkę do bardzo multimedialnego Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Odwiedzimy też miejsce, które stało się inspiracją dla kontrowersyjnego filmu fabularnego pt. „Zgoda” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego.

 

Nasza działalność jest wolontariatem podejmowanym we współpracy z rybnickim Muzeum. Jeśli jednak oprócz certyfikatu wolontariusza:

- wierzysz w to, że w naszej historii jest jeszcze coś do odkrycia i możesz to zrobić…
- lubisz przebywać w gronie ludzi aktywnych i kreatywnych (w tym pasjonatów)…
- znasz się na nowoczesnych technologiach i potrafisz robić z nich dobry użytek…
- jesteś zdania, że szkoła to nie tylko szkoła…

Zacznij od polubienia nas na Facebooku! A potem zostaw kontakt. Na pewno się odezwiemy.

https://www.facebook.com/SzlakiemPowstanSl/

 

Zapraszamy do obejrzenia zwiastunu projektu, promującego stronę SPŚ na Facebooku:

 

Tekst: Dariusz Jądro - nauczyciel historii w I LO w Rybniku