Szkolny Ośrodek Mediacji w ZSM-E objęty patronatem. Kolejna kampania „Białej wstążki”.

Podczas konferencji zorganizowanej w Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T.Kościuszki nastąpiło  podpisanie patronatu Ośrodka Mediacji działającego przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego nad Szkolnym Ośrodkiem Mediacji. Dyrektorzy obydwu instytucji złożyli stosowne podpisy na porozumieniu  o patronacie a konkretnie Wydziału Prawa tejże uczelni, na którym od 10 lat aktywnie działa Ośrodek Mediacji.

 

Jego działalność znana jest w całej Polsce, gdyż swoim zasięgiem działania obejmuje nie tylko rodzimą okolicę, ale także sąsiednie województwa.

 

Dyrektor Ośrodka Mediacji - dr Grzegorz Frączek, prawnik i specjalista ds. mediacji, od ponad 4 lat wspiera  szkołę w rozwijaniu Szkolnego Ośrodka Mediacji. Przeszkolił nie tylko kadrę, ale co istotne, 2 lata temu przeprowadził profesjonalny kurs na Mediatora dla 10-ciu uczniów szkoły podczas realizacji projektu współfinansowanego z EFS „Nowe umiejętności dla uczniów rybnickiego Mechanika jako etap życiowej ścieżki edukacyjnej”, którzy w myśl nowoczesnej metody rozwiązywania sporów w środowisku szkolnym podjęli wyzwanie i zostali Mediatorami Rówieśniczymi. W ramach patronatu odbędą się profesjonalne szkolenia dla kadry nauczycielskiej i młodzieży, odbędą się warsztaty i symulacje dla Mediatorów Rówieśniczych, a także będzie możliwość uczestnictwa w wielu inicjatywach dot. mediacji, odwiedzin w sądzie, a docelowo - współorganizacja Śląskiego Konkursu Młodzieżowego nt. wiedzy o mediacjach rówieśniczych pt. "Od negocjacji do Mediacji". Przedsięwzięcie ma charakter informacyjno - promocyjny i ma zachęcić inne środowiska szkolne do otwierania własnych ośrodków mediacji i wykorzystywania tej doskonałej metody we własnym otoczeniu.

 

Podczas  konferencji wystąpiła sędzia - Pani Ewa Krukowska, która  z perspektywy swoich doświadczeń potwierdziła słuszność i potrzebę prowadzonych przez szkołę  inicjatyw. Jednocześnie,  w ramach Konferencji odbyła się inauguracja VI Kampanii Białej Wstążki, która od 6 lat jest znakiem rozpoznawalności "Mechanika". Ideą akcji jest przeciwstawianie się wszelakim przejawom przemocy, w tym szczególnie wobec kobiet i dzieci. Do tej pory uczniowie „Mechanika” zorganizowali  już 2 akcje w rybnickiej galerii Focus Mall, w rybnickich szkołach gimnazjalnych, na terenie Castoramy, a w tym roku wstążeczki przypinać będą  na Jarmarku Świątecznym. Corocznie Kampania Białej Wstążki objęta jest patronatem Prezydenta Miasta Rybnika oraz Radia 90.  Po zakończeniu części oficjalnej został  przedstawiony  gościom program artystyczny  przygotowany przez uczniów „Mechanika” . Gościem specjalnym Kampanii Białej Wstążki był  zespół „Chwila nieuwagi” - artyści, którzy w tym roku zgodzili się zostać Ambasadorami Kampanii. Zespół uświetnił uroczystość również pięknym wykonaniem kilku utworów. Na zakończenie wszyscy goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek.

 

Tekst: Marek Holona (Dyrektor ZSME)

 

BialaWstazka