Szachiści z rybnickiego ZSzP nr 10 brązowymi medalistami mistrzostw Polski

W Pokrzywnej odbyły się Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w Szachach (zawody rozegrano w ramach Ogólnopolskich Igrzysk Szkół Podstawowych). Doskonale spisali się szachiści z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10 w Rybniku, którzy uplasowali się na trzeciej pozycji i przywieźli ze sobą brązowe medale.

 

W przeszłości zawodnicy ze wspomnianej szkoły zdobywali już medale mistrzostw kraju, ale przez ostatnie dwa sezony nie udało się naszym reprezentantom zająć miejsca na podium w ogólnopolskich zawodach. W bieżącym roku szkolnym drużyna ZSzP nr 10 udała się jednak do Pokrzywnej z nadziejami na medal, a młodzi szachiści nie zawiedli i praktycznie przez cały turniej plasowali się w czołowej trójce imprezy.
Ekipę Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 10 w Rybniku tworzyli: Jacek Łuc (zdobył na swojej szachownicy 4,5 punktu z 11 możliwych do uzyskania), Gabriela Króliczek (7 / z 11pkt), Mateusz Grzesista (5,5 / z 11pkt) i Jessica Cieślak (6,5 / z 11pkt). Trenerem i opiekunem zespołu podczas mistrzostw był Krzysztof Wołyński (nauczyciel w klasach szachowych ZSzP nr 10).

Warto nadmienić, że bieżący rok jest dla reprezentantów rybnickiej szkoły bardzo udany. Podczas niedawno zakończonych XXII Rybnickich Igrzysk Szkół Podstawowych w Szachach drużynowo uczniowie wywalczyli I miejsce. Dzieci z klasy II C zajęły IV miejsce w Drużynowych Mistrzostwach Polski Szkół Klas I – III (nasi szachiści rywalizowali tutaj głównie z III - klasistami z innych szkół), a do tego Gabriela Króliczek i Jessica Cieślak zdobyły srebrne medale w mistrzostwach Śląska dziewcząt w kategorii podstawówek.

Już od 9 lat w Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 10 (ze Szkołą Podstawową nr 2 w Rybniku) działają klasy sportowe o profilu szachowym. Ponadto najlepsi zawodnicy trenują również w Miejskim Klubie Szachowym i biorą udział w rozgrywkach szkolnych i klubowych o zasięgu ogólnopolskim, a nawet międzynarodowym. Tradycją szkoły są mecze międzypaństwowe (np. z drużynami ze Słowacji, Irlandii czy Anglii), a także cykliczne pojedynki ze placówką z Chrzanowa, gdzie również funkcjonują klasy o profilu szachowym. Szkolenie najmłodszych pasjonatów „królewskiej gry” idzie więc tutaj pełną parą, a zdobyty ostatnio brązowy medal to już piąty „krążek” mistrzostw Polski, który udało się wywalczyć szachistom z rybnickiej szkoły. Warto dodać, że absolwenci ZSzP nr 10 z powodzeniem reprezentują również rybnickie szkoły oraz Miejski Klub Szachowy w rozgrywkach ogólnopolskich, a nawet na arenie międzynarodowej. Takie nazwiska jak Kamil Kozioł, Wiktoria Cieślak czy Dawid Klementowski (wcześniejsi medaliści mistrzostw Polski z ZSzP nr 10) to zawodnicy, którzy należą do czołówki szachistów na Śląsku oraz na arenie ogólnopolskiej w kategorii gimnazjów. Widać więc, że współpraca szkoły z rybnickim klubem przynosi doskonałe efekty.

 

Tekst: ZSzP 10

 

Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w szachach 1

Mistrzostwa Polski Szkół Podstawowych w szachach 2