Sukces uczniów "Tygla" w Olimpiadzie Wiedzy Górniczej

18 kwietnia 2013 roku w Powiatowym Zespole Szkół w Bieruniu odbył się finał III Olimpiady Wiedzy Górniczej „ O Złotą Lampkę” Do finału zakwalifikowało się sześć drużyn dwuosobowych: Zespół Szkół Technicznych im. Stanisława Staszica w Rybniku, Powiatowy Zespół Szkół w Bieruniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach, Zespół Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju, Zespół Szkół Górniczych w Łęcznej, Zespół Szkół w Ostrowie Lubelskim.

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku reprezentowali uczniowie klas IV, w składzie: Artur Kroczek oraz Jacek Sulski. Opiekunem reprezentacji była mgr inż. Małgorzata Kunka.

Poprzeczka postawiona była bardzo wysoko. Uczestnicy odpowiadali na pytania z geologii, górnictwa, maszyn górniczych oraz z przepisów prawa i bhp w górnictwie.

Wszyscy uczestnicy zaprezentowali bardzo wysoki poziom przygotowania, odpowiadali na wszystkie pytania.

W ostatecznym rozrachunku „Złota Lampka Górnicza” trafiła do województwa lubelskiego, do szkoły w Ostrowie Lubelskim, która w olimpiadzie brała udział po raz pierwszy.
II miejsce zdobył ZST z  Rybnika,
III miejsce, PZS z  Bierunia,
IV miejsce ZS  z  Pawłowic,
V  miejsce ZSG z  Łęcznej,
VI miejsce ZS z Jastrzębia  Zdroju.

 

Finaliści otrzymali cenne nagrody ufundowane przez Kompanie Węglową i katowicki Holding Węglowy, zarząd  powiatu bieruńsko-lędzińskiego oraz wydział Górnictwa i Geologii Politechniki Śląskiej.

 

Mają w rękach indeksy Politechniki  Śląskiej,  a przede wszystkim są zwolnieni z części pisemnej egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe.

Grażyna Kohut, dyrektor ZST uspokaja swoich podopiecznych, że nie powinni się zamartwiać, bo raz się wygrywa, innym razem przegrywa, a i tak znajdują się na podium, zaś II miejsce , które zajęli potwierdza , że nadal są najlepsi w naszym regionie.

W tym roku zmaganiom olimpijczyków przyglądali się goście z Czech, z Karwiny. Byli pod wrażeniem poziomu wiedzy uczestników i głośno zastanawiali się nad zorganizowaniem polsko - czeskiego konkursu wiedzy górniczej, w której językiem obowiązującym byłby język angielski.

 

Tekst: ZST


III OWG