Sukces ucznia ILO im. Powstańców Śląskich w Rybniku

 

Uczeń klasy 2a Daniel Brachman został laureatem pierwszego miejsca w finale centralnym ogólnopolskiej Europejskiej Olimpiady Społeczno-Prawnej, zorganizowanej przez Europejską Szkołę Prawa i Administracji afiliowanej przy Instytucie Nauk Prawnych PAN.

 

Opiekunem merytorycznym Olimpijczyka jest nauczyciel historii Pan Rafał Morawiec. Finał dla najlepszych dziesięciu uczniów z kraju miał miejsce w Brukseli 13-14 stycznia br.

 

W pierwszym dniu pobytu w Brukseli uczestnicy olimpiady - oprócz egzaminu ustnego mającego wyłonić 5 laureatów - mogli zwiedzić miasto, w tym przepiękną starówkę wraz z jej rynkiem o niepowtarzalnej architekturze, sięgającej korzeniami średniowiecza i renesansu, a także m. in. unikatową perłę niderlandzkiego gotyku, jakim jest kościół Notre Dame du Sablon.

 

Drugi dzień objazdu naukowego po Brukseli stał pod znakiem wizyt w instytucjach Unii Europejskiej - w wielkim budynku Komisji Europejskiej, mieszczącym się obok gmachu Rady UE, przy słynnym rondzie Roberta Schumana (swoistym symbolicznym centrum jednoczącej się Europy), oraz w siedzibie Stałego Przedstawicielstwa Rzeczpospolitej Polskiej w UE a zarazem Ambasady RP w Królestwie Belgii. W obu instytucjach olimpijczycy, wraz z nauczycielami, zostali zaproszeni na interesujące spotkania: z dr. Januszem Lewandowskim - polskim komisarzem w KE, oraz z ambasadorem RP w UE Jerzym Drożdżem. Obu spotkaniom towarzyszyły wykłady, poświęcone m. in. ocenie polskiej prezydencji w UE, jej relacjom z krajami Bliskiego Wschodu i Afryki oraz dalszym perspektywom rozwoju. Nie zabrakło także wnikliwych, godnych uwagi pytań oraz spostrzeżeń finalistów i laureatów olimpiady, nawiązujących m. in. do inspirującego wykładu prof. dr. hab. Jerzego Wiatra na temat stosunków UE z krajami południowej części basenu Morza Śródziemnego, wygłoszonego w trakcie warszawskiego etapu Olimpiady kilka tygodni wcześniej.

 

Tekst: ZS 1

 

Daniel Brachman