Sukces młodych mechatroników z ZST w Rybniku

25 lutego 2012r. W Dolnośląskim Parku Technologicznym w Szczawnie Zdroju  odbyły się kolejne ogólnopolskie zawody robotów T-BOT. W zawodach tych ze sporymi sukcesami pod opieką mgr inż. Piotra Tokarza startowały drużyny Zespołu Szkół Technicznych.

Wśród 69 zarejestrowanych robotów uczniowie klasy pierwszej technikum zajęli I i II miejsce w kategorii FreeStyle, natomiast Dawid Harazim i Paweł Sekuła - uczniowie klasy drugiej – zajęli VII miejsce w kategorii LineFollower z robotem „Wolverine” z wynikiem o tylko 3 sekundy gorszym od finałowej trójki. Zwycięska drużyna w składzie: Tomasz Stefunym, Kamil Talarczyk, Kamil Gembalczyk i Rafał Fyda skonstruowali robota „MoonRider”, który przedstawiał pojazd księżycowy służący do przeładunku towarów. Zaś Przemysław Jeremicz i Piotr Żyro skonstruowali humanoidalnego robota „ProBoot”, który po wgraniu stworzonego algorytmu potrafił imitować ruchy ludzi, a nawet „tańczyć”. Podczas zawodów uczniowie prezentowali naszą Szkołę. Należy podkreślić, że wykonane roboty oraz rozwiązania techniczne wzbudziły duże zainteresowanie zarówno nauczycieli, jak i uczniów innych szkół oraz samych organizatorów konkursu. Obecni na Konkursie dziennikarze lokalnych telewizji oraz prasy zwrócili szczególną uwagę na profesjonalne i pomysłowe wykonanie „MoonRidera”.

 

Uzyskany wynik należy uznać za duży sukces, tym bardziej że wśród uczestników turnieju było sporo drużyn ze środowisk akademickich. Można powiedzieć, że uczniowie ZST mają duży potencjał i w przyszłych latach pogłębiając swoją wiedzę wystąpią w kolejnych edycjach turniejów robotów w Polsce i w Europie, walcząc o najwyższe lokaty.

 

Tekst: ZST