Sukces mechatroników z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku

24 stycznia 2013 r w Warszawie uczeń klasy III Technikum nr 1 im. Stanisława Staszica w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku – Dawid Harazim, kształcący się w zawodzie technik mechatronik – zwyciężył w Regionalnym Festiwalu Młodych Naukowców E(x)plory w Warszawie – wydarzeniu dla pasjonujących się nauką uczniów i studentów.

 

Dawid zaprezentował pracę nt. sztucznej inteligencji oraz jej zastosowaniu w jednostkach mobilnych. Swoim wystąpieniem zdobył uznanie jury pod przewodnictwem Pani Prof. nadzw. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Barbary Liberdy.

 

Dawid Harazim w ubiegłym roku zajął I miejsce w Turnieju ISTROBOT (kategoria MicroMouse) organizowanym w Bratysławie przez uczelnię wyższą. ZST uzyskał certyfikat „Szkoły Odkrywców Talentów”, w roku szkolnym 2010/2011 nadany przez MEN, a sukces Dawida potwierdza, że ma niewątpliwy talent.

W trakcie festiwalu w Warszawie uczestniczyli również uczniowie klasy II – Paweł Motyka, Tomasz Stefunyn, Kamil Talarczyk – którzy za swój projekt „Czujniki jako elementy pomiarowe” otrzymali nominację do finału konkursu, który odbędzie się w kwietniu 2013 roku w Centrum Nauki Experyment w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni.

 

W ramach projektu drugoklasiści stworzyli robota o nazwie „MoonRider_3” wzorując się na kosmicznych pojazdach NASA do badania powierzchni planet.

 
Autorzy najlepszych projektów naukowych będą reprezentować Polskę na największych międzynarodowych konkursach dla młodych naukowców m.in. Intel ISEF, który w 2013r. odbędzie się w Phoenix w USA.

 

Tekst: ZST

 

Explory

Od lewej stoją: Dawid Harazim – zdobywca I miejsca, Tomasz Stefunyn, Prof. nadzw. Uniwersytetu Warszawskiego dr hab. Barbara Liberda – przewodnicząca jury, Kamil Talarczyk, Paweł Motyka.