Sto i pięć lat minęło …

10 listopada 2016r. w Szkole Podstawowej nr 13 im. Bohaterskich Harcerzy Rybnika – Chwałowic w Rybniku odbyła się uroczysta akademia poświęcona jubileuszowi 105 - lecia placówki.

 

Uroczystość została połączona z obchodami 98 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Święto poprzedziły lekcje w muzeum szkolnym, które odbywały się od początku roku szkolnego i przybliżyły uczniom historię ich szkoły i dzieje samych Chwałowic.

 

Pod opieką piąto - i szóstoklasistów najmłodsi uczniowie „13” przygotowali biało – czerwoną flagę z serduszek. Od kilku już lat przy okazji Święta Niepodległości w szkole odbywa się akcja „Zrób swoją Biało – Czerwoną”.

 

O godzinie 9.00 w sali gimnastycznej rozpoczęła się akademia. Zgromadzonych – społeczność szkolną i gości – emerytowanych pracowników szkoły, przywitała wicedyrektor D. Kotas. Na szkolnej scenie kolejno pojawili się uczniowie wszystkich klas. Były piosenki, wiersze, tańce, scenka historyczna i kabaretowa oraz, co szczególnie zachwyciło zwłaszcza chłopców, pokaz musztry i sztuk walki zaprezentowany przez uczniów klasy mundurowej z Zespołu Szkół w Gogołowej. Pędzącą lokomotywą przewędrowaliśmy od roku 1911 do współczesności, rozbrzmiewały dźwięki harcerskich piosenek, optymistyczny i energetyczny Hymn Szkoły.

 

Przez ponad godzinę sala gimnastyczna tętniła radością, niesamowitą energią, salwami śmiechu i odgłosami zachwytu publiczności. Akademię zakończyły życzenia kolejnych 105 lat złożone społeczności szkolnej przez Pana Ochwata – Przyjaciela Szkoły.

Później przyszedł czas na coś dla ciała. Wszyscy zaproszeni zostali na wyjątkową grochówkę ze szkolnego kotła, którą nasze kucharki zachwyciły podniebienia nawet największych niejadków. To był kolejny wyjątkowy dzień w „trzynastce”.

 

Tekst: Brygida Skowronek (SP 13 Rybnik)

 

105 lat 1

105 lat 2

105 lat 3