Srebrna drużyna TYGLA

W dniu 3 czerwca br. odbyły się I RYBNICKIE ZAWODY SPORTOWO – OBRONNE dla uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i klas interdyscyplinarnych (mundurowych, policyjnych i ZHP z powiatu rybnickiego).

 

Zespół Szkół Technicznych w Rybniku w zawodach reprezentowała siedmioosobowa grupa w składzie: Daria Tkocz, Konrad Piecha, Adrian Sekuła, Dawid Oślislok, Kamil Tołwiński, Przemysław Kupczak, Mateusz Juda., którzy pod opieką Jadwigi Syska i Katarzyny Kuliś zdobyli II miejsce.

Zawody zostały zorganizowane pod honorowym patronatem Starosty Rybnickiego i Wojskowego Komendanta Uzupełnień przez Stowarzyszenie ,,TF – 12 SCORPION" oraz Gimnazjum im. Ks. Walentego w Jankowicach. Wsparcia merytorycznego dokonała Wojskowa Komenda Uzupełnień w Rybniku, natomiast wsparcie organizacyjne stanowiły: Komenda Miejska Policji oraz Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Zawodnicy brali udział w siedmiu konkurencjach, w których o zwycięstwie decydowała suma punktów przyznanych w poszczególnych etapach.

Pierwsza konkurencja to test wiedzy z zakresu przedmiotu edukacji dla bezpieczeństwa, sygnałów alarmowych, pierwszej pomocy przedmedycznej, ppoż., wiedzy dotyczącej udziału Polski w Nato. Druga konkurencja to test sprawnościowy, który został przeprowadzony na sali gimnastycznej. Tor sprawnościowy prowadzony był po obwodzie sali i wyglądał następująco:start z materaca do drabinek, wykonanie 20 brzuszków, bieg wahadłowy pomiędzy pachołkami, przewrót w przód – tył na 2 materacach, skok przez skrzynię, ubieranie maski przeciwgazowej, czołganie w masce pod dzwonkami w ,,tunelu", zdjęcie maski, bieg przez płotki przemienny góra – dół oraz bieg do mety z piłką lekarską. Do punktacji liczyła się prawidłowość wykonywanych zadań, a także czas pokonania toru przez wszystkich.Nasi uczniowie w tej konkurencji wykazali się niesamowitą sprawnością. Zadanie trzecie stanowił bieg na orientację. Każdy zespół otrzymał 1 kartę startową i 1 standardową mapę do biegów na orientację, na której zaznaczone były punkty, w trzech strefach, do odnalezienia w terenie (ok. 4km.). Odnalezione punkty należało potwierdzić na otrzymanej karcie startowej u opiekuna punktu. Uczestnicy startowali i kończyli bieg całym zespołem gdzie liczył się czas przybycia ostatniego zawodnika zespołu. Czwarta konkurencja to pierwsza pomoc przedmedyczna, która polegała na określeniu stanu świadomości na pozorancie, wykonaniu resuscytacji krążeniowo – oddechowej na fantomie, ułożeniu poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej, utrzymaniu temperatury ciała i udzieleniu wsparcia psychologicznego oraz transporcie rannego z zabezpieczeniem. W tej konkurencji nasza drużyna uzyskała maksymalną ilość punktów. Piąta konkurencja polegała na rzucie granatem RG – 42 SZ bez zapalnika. Każdy zawodnik wykonywał po trzy rzuty, poprzedzone rzutem próbnym. Czwarta konkurencja dotyczyła zakładania sprzętu policji typu PZ, w skład którego wchodziła: kamizelka przeciwuderzeniowa, ochraniacze rąk i nóg, hełm co stanowiło sześć elementów ubioru. W punktacji oceniano czas i prawidłowość ubrania poszczególnych elementów. Adrian Sekuła biorący udział w tej konkurencji był najszybszy. Ostatnią konkurencją było strzelanie z pistoletu M9 Beretta i karabinka sportowego do tarczy z odległości 20 metrów w pozycji stojącej, klęczącej, leżącej z podpórką. Zawodnicy oddawali po trzy strzały próbne i pięć strzałów konkursowych i również w tej konkurencji chłopcy naszej szkoły okazali się najlepsi.