Sprawozdanie z VII Zlotu Szkół Imienia Alfreda Szklarskiego

25 maja 2016 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 odbył się VII Zlot Szkół Imienia Alfreda Szklarskiego. W wydarzeniu wzięły udział 4 szkoły z województwa śląskiego: Szkoła Podstawowa z Sarnowa, Szkoła Podstawowa nr 15 z Mysłowic, Gimnazjum nr 3 z Katowic i Szkoła Podstawowa nr 32 z Rybnika.

 

Gościem honorowym Zlotu była córka Alfreda Szklarskiego, pani Bożena Szklarska-Nowak z mężem. Organizatorem przedsięwzięcia był Samorząd Uczniowski ZSP7 pod opieką Darii Rudnickiej i Anny Urbaniak.
W tym roku zmagania toczyły się w oparciu o treść trzeciej części z cyklu przygód Tomka Wilmowskiego – „Tomek na wojennej ścieżce”. Uczestnicy (każda szkołę reprezentowała 10-osobowa drużyna) musieli wykazać się sprawnością fizyczną (Olimpiada Alfreda Szklarskiego), zręcznością (strzelanie z łuku), wiedzą z zakresu treści książki oraz znajomością życiorysu pisarza. Zadania przygotowane były w specjalnych komnatach –Wiedzy, Spostrzegawczości, Zręczności, Wtajemniczenia, Poszukiwaczy. Ciekawa forma zadań (m.in. rozpoznawanie odgłosów dzikich zwierząt ze słuchu, krzyżówka interaktywna, wykopaliska z zagadkami, łamanie szyfrów) zapewniła wiele rozrywki, jednocześnie ucząc i sprawdzając wiedzę uczestników. Ponadto każda szkoła musiała przygotować indiański „łapacz snów” i wziąć udział w konkursie plastycznym „Alfred Szklarski w oczach dzieci jako Apacz, kowboj”. W czasie przerwy chwile osłodził m.in. tort z logo VII Zlotu, wykonany przez cukiernię „Dla Ciebie”.
Specjalną nagrodą-niespodzianką była wystawa etnograficzna na temat Indian i teatrzyk w wykonaniu Etno-Muzem z Rud. Uczniowie poznali zwyczaje i legendy Indian Ameryki Północnej i Południowej, mieli okazję też zobaczyć z bliska oryginalne eksponaty indiańskie – stroje, rękodzieło, broń, instrumenty muzyczne i przedmioty codziennego użytku. Na zakończenie wszyscy wzięli udział w indiańskich zabawach.
Ostatecznie zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej z Sarnowa, która już zaprosiła do swojej placówki w przyszłym roku szkolnym. Zwycięzcy zabrali ze sobą przechodni puchar Zlotu i prezenty przekazane przez Urząd Miasta Rybnika. Wszyscy uczestnicy otrzymali także pamiątkowe koszulki z logo VII Zlotu, a drużyny, które zajęły II i III miejsce otrzymały książki „Rybnik na szlaku” i długopisy ZSP7.

 

tekst: Anna Urbaniak, Daria Rudnicka

 

ZSzP07 2

Zwycięska drużyna z pucharem

 

ZSzP07 3

Z prawej Pani Bożena Szklarska-Nowak, na środku Pani Mirella Krakowczyk - Dyrektor ZSzP nr 7

 

ZSzP07 1

ZSzP07 4