Spotkanie uczniów ZST z "ojcem Internetu"

4 grudnia 2013 r. grupa uczniów Zespołu Szkół Technicznych z Rybnika na zaproszenie Centrum Edukacji Obywatelskiej i programu Szkołą z Klasą 2.0 wzięła udział w wydarzeniu jakim była wizyta „ojca Internetu” w Warszawie.

Uczniowie ZST, działający już trzeci rok w programie Szkołą z Klasą 2.0 zostali poproszeni jako jedna z czterech szkół z całej Polski o przedstawienie swoich dokonań związanych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Na stoisku uczniów z Rybnika znalazły się  roboty budowane przez uczestników Koła Robotów Mobilnych.  Roboty, które przyjechały do Warszawy  to między innymi – walczące roboty w kategorii mini sumo,  robot MicroMouse, - którego zadaniem jest jak najszybsze wyjście z labiryntu,  oraz konstrukcja typu Linefollower – robot, który szybko porusza się  po wyznaczonej trasie. Wielkim zainteresowaniem cieszył się sterowany smartfonem latający quadrocopter. Najmłodszych uczestników wydarzenia bardzo interesowały walczące roboty sumo. Na stoisku obok robotów znalazła się także zbudowana przez uczniów sterowana numerycznie frezarka cnc.

Wielkim wydarzeniem, oczekiwanym z niecierpliwością przez wszystkich uczestników był wykład, który wygłosił Vint Cerf nazywany “ojcem internetu”.

 

Pan Cerft, pracownik DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) w latach 1976-1982 odegrał kluczową rolę w opracowaniu protokołu TCP/IP, który jest podstawą działania dzisiejszego internetu. Jest także współtwórcą pierwszego komercyjnego rozwiązania dla poczty elektronicznej oraz rozwoju Internetowej Korporacji ds. Nadawania Nazw i Numerów (ICANN).

 

Obecnie Vint Cerf pracuje między innymi nad projektem internetu międzyplanetarnego, który ma być standardem komunikacji we wszechświecie. Jest jednym z wiceprezesów Google, laureatem nagrody prezydenta Stanów Zjednoczonych National Medal of Technology oraz brytyjskiej Królowej Elżbiety, najwyższych odznaczeń przyznawanych za osiągnięcia techniczne.

 

Wykład został wysłuchany z wielką uwagą i nagrodzony gromkimi brawami. Pod koniec uroczystości Vint Cerft – „ojciec Internetu” - odwiedził także stanowisko uczniów Zespołu Szkół Technicznych i z uwagą wysłuchał relacji uczniów ZST dotyczącej nowoczesnych technologii w rybnickiej szkole.

 

Tekst: ZST