Młodzi programiści z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku zostali laureatami I Hackathonu Hack Heroes i zdobyli nagrodę w wysokości 1000 zł. To pierwszy ogólnopolski międzyszkolny konkurs programistyczny skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych.
Pierwszy hackathon Hack Heroes został zorganizowany przez Fundację Media 3.0 w partnerstwie z SAP SE w ramach tegorocznego Tygodnia Kodowania, czyli międzynarodowej inicjatywy, promującej uczenie się programowania od przedszkola aż po wiek senioralny. Uczniowie przez 7 dni przygotowywali swoje programistyczne projekty. Tematem przewodnim konkursu było smart city, czyli rozwiązania dla e-miasta, które mają sprawić, że jego mieszkańcom będzie żyło się jeszcze lepiej.
W konkursie wzięło udział aż 67 zespołów ze szkół z całej Polski. Jednym z laureatów konkursu zostali młodzi programiści z Zespołu Szkół Technicznych w Rybniku, Szymon Pierchała i Robert Dorna. Ich aplikacja „Redukcja poziomu zanieczyszczeń niskoemisyjnych w oparciu o innowacyjne rozwiązanie software’owe” odpowiada na bardzo aktualny problem społeczny.
- Celem projektu jest stworzenie systemu wpływającego na obniżenie tzw. niskiej emisji (PM10), poprawa wygody mieszkańców miasta oraz kontaktu między władzami a mieszkańcami - tłumaczy Szymon Pierchała i dodaje - Opis całego naszego projektu który składa się nie tylko z aplikacji oraz odpowiedź na inne pytania zawarliśmy pod tym adresem: http://www.pierchala.xyz/hackathon Ze względu na to, że nasz projekt jest bardzo rozbudowany, nie było możliwości ukończyć go w tak krótkim czasie. Udało nam się zrobić czujnik, aplikację na telefon która się z nim komunikuje, oraz rozpoczęliśmy pisać program do łączenia infrastruktury czujników z mapami. Program będzie posiadał bardzo dużo funkcjonalności. Jest to dopiero początkowa faza programu, w przyszłości zakładamy niemal całkowitą automatyzację całego procesu.
Więcej informacji o hackathonie można znaleźć na stronie www.apki.org.
Już od początku przyszłego roku Fundacja Media 3.0 zaprasza szkoły do kolejnego ciekawego przedsięwzięcia dla młodych programistów. W 50 szkołach na terenie całej Polski uruchomione zostaną kluby programistyczne Lab 3.0. Więcej informacji o rekrutacji można znaleźć na stronie http://rekrutacja.apki.org/.
Tekst: ZST