Rybniczanki autorkami najlepszej pracy w kraju w konkursie „Poznajemy Ojcowiznę”

Jagoda Albrecht, Ksymena Poradzisz i Edyta Zielonka – uczennice klasy IIA Gimnazjum Dwujęzycznego nr 17 w ZS nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku – otrzymały I nagrodę w XXII Ogólnopolskim Młodzieżowym Konkursie Krajoznawczym „Poznajemy Ojcowiznę” za pracę zatytułowaną „Arcybiskup Józef Gawlina, kardynał Bolesław Kominek, arcybiskup Damian Zimoń – nasi "starsi koledzy" ze szkolnych murów”.

 

 

Pomysłodawcą konkursu „Poznajemy Ojcowiznę” jest Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, a w jego organizacji wspiera je miesięcznik „Poznaj swój kraj”. Celem – rozbudzanie pasji w młodych ludziach do poznawania i pięknego opisywania swoich „małych ojczyzn” i związanych z nimi postaci. Do zapoznania się z życiem i dorobkiem bohaterów jednej z tablic pamiątkowych w gmachu ZS nr 1 im. Powstańców Śląskich w Rybniku – trzech wybitnych synów Ziemi Śląskiej i Kościoła, którzy zdali maturę w murach tej szkoły – zachęciła Jagodę, Ksymenę i Edytę ich wychowawczyni – Ewa Gatnar.

 

Oprócz analizy publikacji książkowych i internetowych, dziewczyny wraz z opiekunką odwiedziły miejscowości urodzenia arcybiskupa Gawliny (wioskę Strzybnik w gminie Rudnik w powiecie raciborskim) oraz kardynała Kominka (Radlin II – dzielnicę Wodzisławia Śląskiego), a także szkoły w Rudniku i Radlinie II, którym patronują ci wielcy duchowni. Ksymena przeprowadziła wywiad z Urszulą Ostachowską – siostrą arcybiskupa Zimonia – i pozyskała cenne zdjęcia z ich archiwum rodzinnego. Praca o objętości 60 stron powstała w ramach gimnazjalnego projektu edukacyjnego, a rybnicki Oddział PTTK zgłosił ją do wojewódzkich eliminacji konkursu. Zdobywszy I miejsce tamże, reprezentowała województwo śląskie w etapie ogólnopolskim, do którego z całego kraju dopuszczono 105 prac, w tym 37 z gimnazjów. Uzyskanie I miejsca w finale (w kategorii prac zespołowych szkół gimnazjalnych) Jagoda, Ksymena i Edyta wraz z wychowawczynią świętowały na 3-dniowym Centralnym Zlocie Laureatów XXII OMKK „Poznajemy Ojcowiznę” w Kaliszu 15-17 maja 2015.

Bohaterowie zwycięskiej pracy, którzy zdali maturę w murach obecnego ZS nr 1 w Rybniku:
Józef Gawlina (1892–1964), matura 1914 w Królewskim Pruskim Gimnazjum w Rybniku – biskup polowy Wojska Polskiego,
Bolesław Kominek (1903–1974), matura 1923 w Polskim Gimnazjum Państwowym w Rybniku – pierwszy maturzysta polskiej szkoły, metropolita wrocławski, prekursor pojednania polsko-niemieckiego, inicjator Orędzia biskupów polskich do niemieckich, autor słynnych słów „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”,
Damian Zimoń (ur. 1934), matura 1952 w Państwowej Szkole Średniej w Rybniku – arcybiskup-senior Archidiecezji Katowickiej, utrzymuje stały żywy kontakt ze społecznością „Powstańców”.

 

laureatki poznajemy ojcowizne