Rybniccy uczniowie laureatami 2 miejsca w międzynarodowym finale konkursu

Członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Pancernik” ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku zajęli 2 miejsce w konkursie „Twój pomysł, Twoja inicjatywa”. Międzynarodowy finał, podczas którego rywalizowali ze sobą reprezentanci 12 państw, odbył się w miniony weekend we Francji. Akcja jest elementem programu edukacyjnego Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”.

 

Konkurs „Twój pomysł, Twoja inicjatywa” polegał na zrealizowaniu przez dzieci lokalnych kampanii, które w efekcie przyczyniłyby się do poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego lub/i promocji ekologicznych form transportu w społeczności lokalnej. Członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Pancernik” ze Szkoły Podstawowej nr 12 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Rybniku, zwyciężyli w krajowej edycji konkursu i dlatego reprezentowali Polskę na międzynarodowym finale, który odbył się w dniach 8-10 czerwca 2012 w Paryżu i EuroDisneylandzie.

Dzieci z Rybnika rywalizowały we Francji o zwycięstwo z przedstawicielami 11 państw realizujących międzynarodowy program Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich”: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Francji, Indii, Maroka, Portugalii, Słowenii, Szwajcarii i Turcji. Ich kampania pn. „Pasy. Odblaski. Chodnik”, polegająca na uświadamianiu lokalnej społeczności konieczności zapisania pasów i noszenia odblasków, a lokalnym władzom wybudowania chodnika w okolicach szkoły, ostatecznie zajęła 2 miejsce (zwyciężyła kampania ze Słowenii). Jury konkursu złożone z międzynarodowych ekspertów od bezpieczeństwa ruchu drogowego i ekologii doceniło efekty, jakie kampania dzieci z Rybnika przyniosła w lokalnej społeczności. O ich działaniach informowały media, wszyscy uczniowie zostali wyposażeni w elementy odblaskowe, a lokalne władze zarezerwowały w budżecie miasta środki finansowe na wybudowanie chodnika przy ich szkole.

 

W nagrodę za swoje działania, członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa „Pancernik” z Rybnika otrzymali pamiątkowy puchar i dyplom, a także zwiedzili paryskie Centrum Nauki i Techniki (Cité des Sciences et de l’Industrie de la Vilette), zobaczyli najważniejsze zabytki Paryża i przez dwa dni korzystały z atrakcji Parku EuroDisneyland.

 

Program edukacyjny Renault „Bezpieczeństwo i mobilność dla wszystkich” to jedna z najstarszych, największych i najpoważniejszych inicjatyw dla dzieci na świecie, na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym i przyjaznej dla środowiska motoryzacji. Do podstawowych elementów programu należą pakiety edukacyjne „Droga i Ja”, E-Learning, konkurs „Twój Pomysł, Twoja Inicjatywa” oraz Szkolne Kluby Bezpieczeństwa. Akcję wspierają Ministerstwo Edukacji Narodowej, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przy Ministerstwie Infrastruktury, Komenda Główna Policji oraz Instytut Transportu Samochodowego. Program ma charakter międzynarodowy i jest realizowany od 2000 roku w 35 państwach na świecie. Do tej pory wzięło w nim udział ponad 12 milionów dzieci, z czego przeszło 756 500 uczniów z 3400 szkół podstawowych w Polsce. Obecnie trwa 12. edycja programu 2011/2012. Szczegóły znajdują się na stronie www.bezpieczenstwo.renault.pl.

 

Koncern Renault wspiera światową „Dekadę BRD 2011-2020”.

 

Źródło: Informacja prasowa

 

pancernik we  francji1

 

pancernik we  francji2

 

pancernik we  francji3