Rok 2017 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Tadeusza Kościuszki, w związku z przypadającą w tym roku 200 rocznicą jego śmierci. W rybnickim Zespole Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, który od 1982 r. nosi jego imię odbyła się uroczystość związana z tym wydarzeniem.
Został przygotowany program artystyczny słowno – muzyczny na tle niecodziennych dekoracji. Była stworzona interesująca prezentacja przedstawiająca jego szlak bojowy. Uczniowie wspominali rys historyczny osoby niezwykłej, wielkiego polskiego bohatera, walczącego o wolność naszego kraju nie tylko dla bogatych. Walczył także o wolność innego państwa - Stanów Zjednoczonych. Jego zasługi są tam bardzo cenione. Thomas Jefferson nazywał go – „najczystszym synem wolności jakiego poznałem”.
Uczniowie „Mechanika” podczas uroczystości z zainteresowaniem prezentowali wiersze i pieśni opiewające jego sylwetkę. Jego szlachetne życie uczy męstwa i patriotyzmu, a w historii walka o wolność była nadzieją. Jak sam mówił – „Czytajmy i uczmy się, chciejmy tylko, a będziemy wolnymi’. Jest to motto szkoły.
Podczas uroczystości odbył się turniej wiedzy o Tadeuszu Kościuszce nad którym czuwało jury wybrane z grona pedagogicznego. Uczniowie z różnych klas rywalizowali między sobą w czterech drużynach. Odpowiadali na różne kategorie pytań. Jednym z zadań było napisanie odezwy dla narodu polskiego przeciwko zaborcom, z którego wszystkie drużyny wywiązały się rewelacyjnie. Po zagorzałej walce zwycięzcą została drużyna trzecia w składzie: Krzysztof Gomółka 1ZA, Dawid Kremzer 1TB, Damian Kolarczyk 2ZB, Kamil Gruszczyk 2TC, Cezary Michalak 3TD.
Oprócz turnieju wiedzy odbył się także konkurs plastyczny na ciekawą pracę związaną z sylwetką patrona szkoły. Prace poszczególnych klas stworzone w różny sposób i wykonane przy pomocy różnych technik przeszły wszelkie oczekiwania. Społeczność szkolna miała trudny wybór. Przy pomocy tajnego głosowania stwierdziła, iż wygrała klasa 2TA.
Wszystkim zwycięzcą serdecznie gratulujemy. To ważne, że uczniowie tej szkoły mają takiego patrona, który jednoczy wszystkie pokolenia i jest dla nich wzorem.
Tekst: Marek Holona (ZSME)