Remis w meczu Polska – Anglia

W dniach 4-7 kwietnia 2013 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Rybniku odbył się Międzynarodowy Mecz Szachowy Polska (SP2 Rybnik) – Anglia (Manchester Chess Federation). Młodzi zawodnicy z Anglii przyjechali specjalnie do Rybnika, aby rozegrać mecze i wspólnie potrenować szachy z uczniami klas sportowych z SP2 Rybnik.

 

Gospodarzem tej imprezy była Szkoła Podstawowa nr 2 w Rybniku, która wraz z Miejskim Klubem Szachowym w Rybniku prowadzi klasy szachowe w tejże szkole. Drużynę Polski reprezentowali uczniowie SP2 w wieku 7-13 lat, a drużynę Anglii członkowie Szachowej Federacji Manchesteru w wieku 8-15 lat.

 

Oficjalny program tej imprezy rozpoczął się w piątek rano od wspólnego spaceru po centrum naszego miasta. Anglicy oprowadzani przez kilku uczniów SP2 zwiedzili m.in. Śródmieście, Rynek, Bazylikę i siedzibę Miejskiego Klubu Szachowego.

 

Popołudniu rozpoczął się główny punkt programu, czyli pierwsza runda  2-partiowego meczu (mecz i rewanż) na 13 szachownicach. Od początku zawodnicy obu drużyn walczyli zaciekle i do końca nie wiadomo było kto wygra te rozgrywki. Po długiej, prawie dwugodzinnej walce pierwsza runda zakończyła się wygraną drużyny Anglii w stosunku 7 pkt do 6 pkt.

 

Zawodnicy po skończonej partii zasiadali do wspólnej analizy i wraz z trenerami starali się wychwycić wszystkie błędy, znaleźć lepsze ruchy, które można będzie zastosować w następnych partiach. Niepocieszeni zawodnicy drużyny gospodarzy zapowiedzieli pełną mobilizację sił na rundę rewanżową.

 

Popołudniu w piątek odbyła się jeszcze symultana szachowa, gdzie trener drużyny angielskiej – Julian Clissold – rozegrał jednocześnie 13 partii z rybnickimi zawodnikami, a z 13 zawodnikami z Anglii, symultanę rozegrała Mistrzyni Międzynarodowa Agnieszka Matras-Clement. Ponadto wieczorem zawodnicy z obu drużyn, jak i ich rodzice oraz trenerzy mieli okazję sprawdzić swoje umiejętności szachowe w turnieju szachów szybkich.

 

Drugi dzień zmagań szachowych rozpoczął się rano od gier i zabaw szachowych. O 13:30 rozpoczęła się runda rewanżowa meczu głównego. Ponownie, po długiej walce, a także wielkich emocjach, w partii na pierwszej desce pomiędzy kapitanami obu drużyn mecz zakończył się w stosunku 7pkt. do 6pkt., tym razem dla drużyny z Polski!

 

W końcowym rozrachunku mecz zakończył się zasłużonym remisem 13 do 13. Obie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, wszyscy zawodnicy medale, a goście upominki reklamowe przekazane przez Urząd Miasta Rybnika.

 

Najlepszymi polskimi zawodnikami zdobywając komplet punktów w meczu zostali: Mateusz Górecki, Dominik Janczak, Jacek Łuc, Sebastian Skulski i Mateusz Grzesista.

 

Koordynatorami projektu byli Agnieszka Matras-Clement, Marianna Tymrakiewicz i Krzysztof Wołyński.

 

Wieczorem zawodnicy obu drużyn z rodzicami i trenerami spotkali się na uroczystej kolacji, która była doskonałym sposobem do wymiany wszystkich spostrzeżeń z tej imprezy. Trener z Anglii – Julian Clissold – zaprosił młodych zawodników z Rybnika na mecz rewanżowy do Manchesteru, a ten planowany jest w następnym roku szkolnym. Zawodnicy z SP2 przyjęli to zaproszenie z entuzjazmem i zapowiedzieli, że tym razem wygrają!

 

Tekst: SP2

 

1 2 3 4 5 6