"Kinomaniak" - VI edycja

W czwartek 26 stycznia blisko 40 par zmierzyło się w szóstej edycji Konkursu Wiedzy o Filmie „Kinomaniak”, który odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Powstańców Śl. w Rybniku. Pytania dotyczyły filmu współczesnego od 1990 roku.

 

Do walki przystąpiły zespoły z następujących rybnickich szkół ponadgimnazjalnych: I LO im. Powstańców Śl., II LO im. Frycza-Modrzewskiego, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych, Zespół Szkół Technicznych, ZS nr 3 i ZS nr 5 im. Rymera.

 

Wpierw młodzi kinomaniacy zmierzyli się z testem pisemnym. W nim musieli odpowiedzieć m.in. na takie pytania:
Kogo w filmie „Jak zostać królem” zagrał laureat Oscara, Colin Firth?
Jaki tytuł nosi tegoroczny polski kandydat do Oscara?
Jaki stopień wojskowy miał James Francis Ryan (grał go Matt Damon) w filmie Stevena Spielberga?
Ile godzin musiał walczyć o życie Aron Ralston (grał go nominowany
do Oscara James Franco) w dramacie Danny’ego Boyle’a z 2010 roku?
Jak ma na imię główny bohater „Sali samobójców”, którego zagrał Jakub Gierszał?
Jakiego znanego malarza hiszpańskiego zagrał Adrien Brody w filmie „O północy w Paryżu” Woody’ego Allena?

 

Część pisemna wyłoniła cztery najlepsze pary, które zmierzyły się w finale imprezy. W nim pytania zadawali członkowie jury. Pojawiły się również zagadki muzyczne. Uczestnicy finału musieli odgadnąć tytuły filmów, z jakich pochodził dany fragment muzyczny, m.in. „Slumdog – milioner z ulicy”, „Filadelfia” i „Miasto Aniołów”. Nie zabrakło również tradycyjnych kalamburów. Jedna osoba z zespołu pokazywała tytuł filmu, a druga miała minutę na jego odgadnięcie. Sporo śmiechu było przy takich filmach, jak „Zgon na pogrzebie” czy „Wichry namiętności”.

 

Po wszystkich konkurencjach najwięcej punktów uzbierały Marta Mańka i Agata Weber z I LO. – Dwa lata temu byłyśmy czwarte, rok temu drugie. W tym roku musiałyśmy wygrać! – mówiły z uśmiechem zaraz po zakończeniu imprezy maturzystki z „Powstańców”. Tuż za nimi uplasował się mieszany zespół z dwóch szkół – Szymon Szlachta (II LO) i Konrad Bierza (I LO). Na trzecim miejscu imprezę skończyli Kamil Langner i Daniel Sokołowski z ZST. Laureaci konkursu otrzymali wiele nagród, m.in. bilety do kina, filmy DVD i książki o tematyce filmowej.

 

Członkami jury byli Adam Doliba (organizator), Mirosław Ropiak (Klub Filmu Niezależnego) i Jolanta Stelmach (bibliotekarz w I LO), która w ostatniej chwili zastąpiła filmoznawcę Monikę Wieczorek (z przyczyn niezależnych od organizatorów nie mogła być ona osobiście na imprezie).

 

Tekst: Adam Doliba

 

 

Kinomaniak 2012
zdjęcie: Karol Kozioł